Прејди на содржината

Тонина Ториели

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тонина Ториели
Ториели во 1958 година во Санремо
Животописни податоци
Роден(а)22 март 1934(1934-03-22)(90 г.)
Серавале Скривија, Пиемонт, Италија
ЖанровиПоп[се бара извор]
ЗанимањаПејачка
Период на активност1955–1965
ИздавачиCetra Records, Fonit Cetra

Тонина Ториели (италијански: Tonina Torrielli; родена на 22 март 1934 година) ― италијанска пејачка.

Во 1956 година, таа ја претставувала Италија на првата Евровизија со песната „Amamami se vuoi“, заедно со Франка Рајмонди со „Aprite le finestre“. Не се знае на кое место завршила песната, бидејќи гласањето било тајно и била наведена само победничката песна.

Избрани песни

[уреди | уреди извор]
  • „Amami se vuoi“ (1956)
  • „L'amore“ (1958)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Претходник
нема
Италија на Евровизија
1956 (со Франка Рајмонди)
Наследник
Нунцјо Гало
со Corde della mia chitarra