Тонер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сад со обоен тонер

Тонер — смеса во прав користена во ласерски печатачи и фотокопири за да го создаде печатениот текст и сликите на хартијата, генерално преку касета со тонер. Најчесто гранулирани пластични, рани смеси додаваат само јаглероден прав и железен оксид, меѓутоа мешавините оттогаш се развиваат содржат полипропилен, фумиран силициум диоксид и разни минерали за трибоелектрификација.[1] Тонер со користење на пластика добиени од пластика, исто така, постои како алтернатива на нафта пластика.[2] Честичките од тонерот се топат со топлината на грејачот и на тој начин се врзани за хартијата.

Во претходните фотокопири, овој нискотарифен јаглероден тонер го внесува корисникот од шише во резервоар во машината. Подоцна препишувач, и ласерски печатачи од првиот 1984 Hewlett-Packard LaserJet,[3] се хранат директно од затворен тонер кертриџ.

Ласерски тонер касети за употреба во боја препишувач и печатачи доаѓаат во групи на цијан, магента, жолта и црна (CMYK), дозволувајќи им на многу голем избор на бои да бидат генерирани со мешање.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Simmons, Lee. „Inside Laser Printer Toner: Wax, Static, Lots of Plastic“. WIRED.
  2. „rechargermag“. The US Environmental Protection Agency.[мртва врска]
  3. „HP Virtual Museum: Hewlett-Packard LaserJet printer, 1984“. Посетено на 28 January 2016.