Томкрафт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томкрафт 1994 година
Томкрафт 1994 година

Томас Брикнер[1] (германски: Thomas Brückner; познат по неговото сценско име Томкрафт; р. 12 јуни 1975) — германски диџеј и продуцент. Тој е специјализиран за прогресивна куќа и прогресивна музика за транс.

Кариера[уреди | уреди извор]

Томкрафт почна да работи како диџеј во Минхен во 1994 година, преместувајќи се помеѓу техно и прогресивниот стил на транс. Следната година, ја издаде својата прва трака "Ова е нема куќа". Првпат го запозна Ениак во 1996 година, а двајцата веднаш почнаа да продуцираат музика заедно, почнувајќи со "Вива". Истата година излезе со патеката "Просац", но тоа не постигна успех сè додека не беше повторно објавен во 2001 година. Веќе една деценија работеше заедно со колегиот германски продуцент Ениак како експлозивен студиски тим, постојано гради возбуда и признанија со редовни изданија на познатата косовска снимка во земјата, меѓу другото.

Од крајот на 1990-тите до 2003 година, Томкрафт бил резидент диџеј во техно клубот во Минхен KW - Das Heizkraftwerk .[2]

2002 година беше исто така година Томкрафт објави " Loneliness ", прогресивна вокална патека која беше на врвот на топ листите во Обединетото Кралство во мај 2003 година.[1][3] По неговиот пробиен хит, тие се разделија начини со Ениак по некои несогласувања, и Томкрафт се постави за градење на својата репутација на подземјето сцена понатаму - со лансирањето на Great Stuff и последователните потписи на таков талент како Луценкирхен, Кобурн, Оливер Колецки, Јајце и Рамон Тапија .

2005 го видел лансирањето на Craft Music, нов излез за неговите продукции со сите други потпишани изданија третирани на ремиксот од самиот човек - со етикетата подложена на голем почеток во 2010 година за да го врати на врвот на куќата и техно музиката.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums (19. изд.). London: Guinness World Records Limited. стр. 561. ISBN 1-904994-10-5.
  2. „Feature: Tomcraft“. dmcworld magazine. Посетено на 2017-06-27.
  3. „Loneliness“. chartstats.com. Посетено на 2 July 2010.