Томислав Николиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томислав Николиќ
Tomislav Nikolić
Tomislav Nikolić, official portrait.jpg
Претседател на Србија
Четврт Претседател на Србија
Премиер Александар Вучиќ
Претходник Борис Тадиќ
Наследник Александар Вучиќ
На должноста
31 мај 2012 – 31 мај 2017
Лични податоци
Роден(а) 15 февруари 1952
Крагуевац, Југославија
Сопружник Драгица Николиќ
Вероисповед Православен
Потпис

Томислав Николиќ (роден 15 февруари 1952, Крагуевац) е српски политичар и поранешен Претседател на Република Србија. Основач е и прв претседател на Српската напредна партија , поранешен потпретседател на владата на Србија и Југославија. На претседателските избори во 2012 избран е за претседател на Србија.

Функции[уреди | уреди извор]

  • Потпретседател на владата на Република Србија (24 март 1998 — 23 октомври 2000)
  • Претседател на парламент на Република Србија (8 мај 2007 — 13 мај 2007)
  • Претседател на Република Србија (31 мај 2012 — 31 мај 2017)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]