Томислав Николиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томислав Николиќ
Tomislav Nikolić
Tomislav Nikolić, official portrait.jpg
Претседател на Србија
Четврт Претседател на Србија
Премиер Александар Вучиќ
Претходник Борис Тадиќ
На должноста
Стапил
31 мај 2012
Лични податоци
Роден(а) 15 фебруари 1952
Сопружник Драгица Николиќ
Вероисповед Православен
Потпис

Томислав Николиќ (роден 15 фебруари 1952,Крагуевац) е српски политичар, моментално Претседател на Република Србија.Основач е и први претседател на Српската напредна партија , поранешен потпретседател на владата на Србија и Југославија. На претседателските избори во 2012 избран е за претседател на Србија.

Функции[уреди | уреди извор]

  • Потпретседател на владата на Република Србија (24 март 1998 — 23 октобар 2000)
  • Претседател на парламент на Република Србија (08 мај 2007-13 мај 2007)
  • Претседател на Република Србија (31 мај 2012-)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]