Томислав Загода

Од Википедија — слободната енциклопедија

Томислав Загода (хрватски: Tomislav Zagoda) - хрватски писател за деца.

Животопис[уреди | уреди извор]

Томислав Загода е роден во 1970 година. Дипломирал сликарство на Академијата за ликовни уметности, а покрај тоа студирал и филозофија и религиска култура.[1]

Творештво[уреди | уреди извор]

Загода ги објавил следниве дела:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Белешка за авторот“, во: Томислав Загода, Балада за гаќичките на Буга. Скопје: Детска радост, 2004, стр. 279.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]