Томба (Црна Гора)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Томба (Црна Гора)
Томба
Град
Координати: 42°04′47″N 19°07′44″E / 42.07972° СГШ; 19.12889° ИГД / 42.07972; 19.12889
Држава Црна Гора
ОпштинаБар
Население (2003)
 • Вкупно1.087
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Томба е мало градче во општината Бар во Црна Гора. Според пописот во 2003 година, во градот живеат 1087 жители.