Тома Фила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Toma Fila.jpg
Роден 29 јули 1941
Битола, Царство Бугарија
Занимање адвокат

Тома Фила (роден во Битола, на 29 јули 1941) – српски адвокат, со влашко потекло.

Биографија[уреди | уреди извор]

Тома Фила е син на познатиот адвокат Филота Фила, кој иако бил партизан, после војната бил в затвор како политички затвореник.[1]

Во Белград ја завршил Првата машка гимназија и правен факултет. Дипломирам во 1963 година, а во 1967 станал најмладиот адвокат во Југославија. Во јавноста станал познат како адвокат на луѓе обвинети за најтешки кривични дела, меѓу кои е голем број на луѓе обвинети за дела за кои била предвидена смртна казна.[2] За смртната казна изјавил: „Противник сум на смртната казна и секогаш сум спремен да го изразам својот став“.[2] Бранел многу политичари меѓу кои Јованка Броз, Слободан Милошевиќ, а едно време го застапувал и Горан Хаџиќ.[3][2][4]

Тој бил првиот адвокат од Србија кого го ангажирал Хашки трибуналХашкиот трибунал непосредно по своето основање, но тоа не го спречило да каже дека Хашкиот трибунал е несериозен и пристрасен суд, и да го спореди со Нирнбершкиот процес.[5][6]

Во пензија е од 2010 година.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]