Тома Вилановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тома Вилановски

Тома Вилановски (1486 - 1555) — католички светец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Св. Тома се родил во Фуенлано, Шпанија, од татко мелничар. По смртта на татко му, Св. Тома го продал имотот и парите им ги разделил на сиромашните луѓе. Веќе на возраст од 26 години станал професор по филозофија и теологија. Во 1518 година станал свештеник, а благодарение на големата ученост, во 1544 година бил назначен за надбискуп на Валенсија. Тој бил познат проповедник, а верниците често барале од него да ги искаже размислувањата за Господ и за вечниот живот. Св. Тома починал во 1555 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Верски календар“, Дневник, година XX, број 6172, четврток, 22 септември 2016, стр. 30.