Прејди на содржината

Томахавка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томахавка од XIX век

Томахавка или томахавкладно оружје, вид мала секира што е карактеристична и користена од северноамериканските Индијанци. Се користи во блиска борба и како фрлачко оружје. Рачката е долга околу 50 до 60 см и е од дрво, додека масата на сечилото е 250 — 500 грама, а може да биде во различни облици и големини. Многу томахавки биле комбинирани со луле за пушење. Во почетокот остриот дел бил од камен, а подоцна од бакар и железо.[1][2]

  1. Haskew, Mike (2003-09-01). „Pipe Hawks“. Blade Magazine. 30 (9): 26–34.
  2. „томахавка“Дигитален речник на македонскиот јазик

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

Дела поврзани со Томахавка на Викиизвор