Томас Шаф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томас Шаф
Лични податоци
Роден на 30 април 1961 (1961-04-30) (62 г.)
Роден во Манхајм, Германија
Држава Германија Германија
Висина &100000000000001790000001,79 м
Играчки податоци
Позиција одбрана
Повлекување 1995 - како играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986-1992 Вердер Бремен II Вердер Бремен II 59 (0)
1978-1995 Вердер Бремен Вердер Бремен 281 (14)
Раководител на екипите
1987-1988 Вердер Бремен Вердер Бремен под 17 години
1998-1995 Вердер Бремен Вердер Бремен под 19 години
1993-1995 Вердер Бремен Вердер Бремен (асистент)
1995-1999 Вердер Бремен II Вердер Бремен II
1999-2013 Вердер Бремен Вердер Бремен
2014-2015 Ајнтрахт Франкфурт Ајнтрахт Франкфурт
2015-2016 Хановер 96 Хановер 96
 • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Томас Шаф (роден на 30 април 1961 во Манхајм) — германски фудбалски тренер и поранешен фудбалер, играч од одбраната.

Шаф целата своја играчка кариера ја поминал во еден клуб, Вердер Бремен, за кој одиграл преку 350 натпревари во периодот 1978-1995.

По завршувањето на играчката кариера, Шаф останал во Вердер и работел како тренер најпрво во младинските категории на клубот. Во периодот 1995-1999 тој го водел вториот тим на Вердер, а во 1999 бил назначен за тренер на првиот тим. Шаф го водел Вердер Бремен од 1999 до 2013 години, носејќи му на клубот бројни успеси во тој период. Тој исто така е еден од тренерите со најдолг стаж во еден клуб во историјата на Бундеслигата. После Вердер, тој ги водел и екипите на Ајнтрахт Франкфурт и Хановер.[1][2]

Титули[уреди | уреди извор]

Германија Вердер Бремен[уреди | уреди извор]

Играч

Тренер

Тренерска статистика[уреди | уреди извор]

Обновено на 7 јули 2016.
Екипа Од До Учинок
НТ П Н И ДГ ПГ ГР Победи % Ref.
Вердер Бремен II 1 јули 1995[3] 9 мај 1999[3] &10000000000000137000000137 &1000000000000006400000064 &1000000000000003000000030 &1000000000000004300000043 &10000000000000277000000277 &10000000000000187000000187 +90 &1000000000000467200000046,72 [3]
Вердер Бремен 10 мај 1999[4] 15 мај 2013[4] &10000000000000645000000645 &10000000000000308000000308 &10000000000000138000000138 &10000000000000199000000199 &100000000000011020000001.102 &10000000000000878000000878 +224 &1000000000000477500000047,75 [4]
Ајнтрахт Франкфурт 21 мај 2014[5] 26 мај 2015[6] &1000000000000003600000036 &1000000000000001200000012 &1000000000000001000000010 &1000000000000001400000014 &1000000000000005900000059 &1000000000000006400000064 −5 &1000000000000333300000033,33 [7]
Хановер 96 28 декември 2015[8] 3 април 2016[9] &1000000000000001100000011 &100000000000000010000001 &100000000000000000000000 &1000000000000001000000010 &100000000000000040000004 &1000000000000002300000023 −19 &0&100000000000009090000009,09 [10]
Вкупно &10000000000000819000000819 &10000000000000385000000385 &10000000000000178000000178 &10000000000000256000000256 &100000000000014420000001.442 &100000000000011520000001.152 +290 &1000000000000470100000047,01

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Twenty of football's great one-club men“. Soccer Lens. 3 April 2011. Посетено на 28 March 2012.
 2. „Thomas Schaaf and Werder Bremen part ways“. Deutsche Welle. 15 May 2013. Посетено на 15 May 2013.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Werder Bremen II – Coaches from A-Z“. Worldfootball. Посетено на 15 February 2013.
 4. 4,0 4,1 4,2 „Werder Bremen“ (германски). kicker. Посетено на 20 January 2014.
 5. Marwedel, Jörg (21 May 2014). „Der ewige Bremer wird Frankfurter“ [The real Bremer is a Frankfurter]. Süddeutsche Zeitung (германски). Посетено на 21 May 2014.
 6. „Roberto Di Matteo quits as Schalke coach, Schaaf leaves Frankfurt“. Deutsche Welle. 26 May 2015. Посетено на 28 May 2015.
 7. „Eintracht Frankfurt“ (германски). kicker. Посетено на 21 May 2014.
 8. Penfold, Chuck (28 December 2015). „Hannover appoint Thomas Schaaf as head coach“. Deutsche Welle. Посетено на 29 December 2015.
 9. „Thomas Schaaf: Bundesliga strugglers Hannover sack coach“. BBC Sport. 3 April 2016. Посетено на 4 April 2016.
 10. „Hannover 96“ (германски). kicker. Посетено на 4 April 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]