Томас Хицлшпергер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томас Хицлшпергер
Thomas Hitzlsperger
Лични податоци
Роден на 5 април 1982(1982-04-05)(41 г.)
Роден во Минхен, Германија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција Среден ред
Младинска кариера
Астон Вила
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2005 Астон Вила 99 (8)
2005-2007Честерфилд (позајмен) 5 (0)
2007–2010 Штутгарт 125 (20)
2010- Лацио 6 (1)
2010–2011 Вест Хем Јунајтед 11 (2)
2011-2012 Волфсбург 6 (0)
2012-2013 Евертон 7 (0)
Репрезентација
2004-2010 Германија 52 (6)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 17 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 јануари 2012

Томас Хицлшпергер (роден на 5 април 1982 година во Минхен) — поранешен германски фудбалер кој играл во средниот ред. Хицлшпергер поминал дел од почетокот на неговата кариера играјќи во Астон Вила во Англија (краток период на позајмица во Честерфилд), пред да се врати во Германија за да игра за Штутгарт. Во 2010 година тој потпишал за италијанскиот тим Лацио, пред да се врати назад во Англија за да му се приклучи на Вест Хем Јунајтед кон крајот на истата година. По испаѓањето на Вест Хем од Премиер лигата Хицлшпергер се враќа во својата родна земја Германија, потпишуајќи за тимот на Волфсбург. Последно тој играл за Евертон, една сезона 2012-13, по што во септемрви 2013 објавил крај на својата професионална кариера. Како причини за завршувањето на кариерата ги посочил многуте повреди и непостојанството во играта како и големиот број на трансфери во последните години.

Тој, исто така, ја претставувал Германија, одигрувајќи 52 натпревари во кој постигнал 6 гола. Тој бил во составот на Германија и за Светското првенство 2006 година, каде неговата репрезентација била третопласирана.

Титули[уреди | уреди извор]

Германија Штутгарт[уреди | уреди извор]