Томас Лурц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Томас Лурц (роден на 28 ноември 1979 година) е германски пливач кој плива најмногу слободен стил, особено на отворено во вода . Лурц живее во Гербрун и плива за спортскиот клуб SV Würzburg 05 .

Биографија[уреди | уреди извор]

Тој се натпреваруваше за Германија на Летните олимписки игри 2004 во 1500 м слободно, каде што го промаши финалето, но се врати на Летните олимписки игри 2008, каде што освои бронзен медал во 10   км на отворена вода. [1] На Летните олимписки игри 2012, тој заврши едно место повисоко, освојувајќи сребрениот медал. [2] Тој беше светски шампион во 10-тата година   км на отворено во 2004 година. Во 2005 година, тој освои злато во 5   км настан, туку бил претепан во положбата на сребрен медал од страна на САД " Чип Петерсон во 10   km настан. Тој беше заеднички награден со инаугуративниот пливач за отворена вода на годината од страна на " Пливање во светот" со Петерсон.

Меѓународни медали[уреди | уреди извор]

Тој освои 20 медали на Светското првенство во пливање во отворени води . [3]

Првенство Издание 5 км 10 км 25 км Тим 5 км
олимписки игри врска=|граничник 2008 Пекинг врска=
врска=|граничник 2012 Лондон врска=
Светско првенство врска=|граничник 2002 Sharm El Sheikh врска=
врска=|граничник 2004 Дубаи врска=
врска=|граничник 2005 Монтреал врска= врска=
врска=|граничник 2006 Неапол врска= врска=
врска=|граничник 2007 Melboune врска= врска=
врска=|граничник 2008 Севиља врска= врска=
врска=|граничник 2009 Рим врска= врска=
врска=|граничник 2010 Roberval врска=
врска=|граничник 2011 Шангај врска= врска= врска=
врска=|граничник 2013 Барселона врска= врска= врска= врска=
Европско првенство врска=|граничник 2006 Будимпешта врска= врска=

Достигнувања[уреди | уреди извор]

 • Десет германски титули за 800 м, 1500 м, 5000 м и 10 000 м (слободна вода) слободен стил
 • Победник на Европскиот натпревар за отворени води 2005
 • Сребрен медал во 1500 метри слободен стил на Летната Универзијада во 2005 година
 • Златен медал во 5   km на Светското првенство во водени спортови во 2005 година
 • Златни медали во 5   км и 10   километри на Европското првенство во водство 2006 во Будимпешта
 • Златен медал во 5   km на Светското првенство во водени спортови
 • Златни медали во 5   км и 10   километри на Светското првенство во водство во 2009 година
 • Златен медал во 10   km на Европското првенство во водство во Будимпешта 2010 година . [4]
 • Златен медал во 5   km на Светското првенство во водство во 2011 година
 • Сребрен медал во 10   km на Светското првенство во водство во 2011 година
 • Сребрен медал во 10   km на Олимпијадата во Лондон во 2012 година
 • Златни медали во 25   км и 5   километри тимски настани на Светското првенство во водени спортови
 • Сребрен медал во 10   km на Светското првенство во водени спортови
 • Бронзен медал во 5   km на Светското првенство во водени спортови

Исто така види[уреди | уреди извор]

 • Светски шампионат на отворени води - Повеќекратни медалисти
 • Германски рекорди во пливање

Референци[уреди | уреди извор]

 1. Olympic results
 2. „London 2012 - Swimming - Men's 10 km Marathon“. www.olympic.org. IOC. конс. 27 November 2014. 
 3. „OPEN WATER MEDALLISTS AND STATISTICS“ (PDF). fina.org. 3 December 2015. конс. 16 August 2018. 
 4. Europei di nuoto: argento a Clerinella gara dei 10 km

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Награди
Претходен   од</br> Никој</br>врска=|граничник Maarten van der Weijden</br>врска=|граничник Валерио Клери
Светски пливачки пливач на годината</br> 2005 (со врска=|граничник Чип Петерсон ), 2006 година</br> 2009 година</br> 2011 (со врска=|граничник Спиридон Џаниотис )
Наследник   од</br>врска=|граничник Владимир Дикин</br>врска=|граничник Валерио Клери</br>врска=|граничник Oussama Mellouli
Претходен   од</br>врска=|граничник Валерио Клери</br>врска=|граничник Oussama Mellouli
ФИНА пливач на отворена вода на годината</br> 2011 година</br> 2013
Наследник   од</br>врска=|граничник Oussama Mellouli</br>врска=|граничник Алан направи Кармо