Томас Бевик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Томас Бевик

Томас Бевик (англиски: Thomas Bewick, Черибрн, 12 август 1759 - Гејтсхед, 8 Ноември 1828) бил англиски графички уметник и илустратор на книги. Се смета за пронаоѓач на дрводелец. Покрај тоа, тој развил нови технички методи за да направи пофини тонажни скали и да ја прошири (види ксилографијата. Тој првенствено бил илустратор на книги за животни. На пример, тој ја илустрирал „Општата историја на четирите“ (од 1785 до 1790) и „Историја на британските птици“ ([[1797] ] до 1804).

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]