Толвиц

Од Википедија — слободната енциклопедија
Толвиц
Градски дел во Бад Диренберг
Поглед кон Толвиц
Поглед кон Толвиц
Грб на Толвиц
Толвиц во рамките на Германија
Толвиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Град Бад Диренберг
Основни податоци
Површина 11 км2
Надм. височина 102 м
Население 1.218  (31 декември 2006)
 - Густина 111 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06231
Повик. бр. 03462
Портал www.gemeinde-tollwitz.de
Местоположба на градски дел Толвиц во рамките на Бад Диренберг
Карта
Координати 51°16′59″N 12°5′59″E / 51.28306° СГШ; 12.09972° ИГД / 51.28306; 12.09972Координати: 51°16′59″N 12°5′59″E / 51.28306° СГШ; 12.09972° ИГД / 51.28306; 12.09972

Толвиц — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бад Диренберг.