Токе

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тока)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сателитска снимка на атолот.

Токе или Така (маршалски: Tōkā[1]) е ненаселен корален атол во Тихиот Океан. Атолот е дел од Ратачките Острови во Маршалските Острови. Атолот е еден од најмалите од државата и доста често е посетуван од луѓето од Утирик.

Географија[уреди | уреди извор]

Атолот се наоѓа 160.93 км северно од Маџуро и 10 км југозападно од Утирик. Атолот е составен од 6 мали островчиња со вкупна површина од 0.22 километри квадратни. Лагуната на атолот има вкупна површина од 93.1 километри квадратни.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1906 година Маршалските Острови биле припоени кон Германска Нова Гвинеја, контролирана од Германија. По Првата светска војна атолот бил под јапонска контрола, а по Втората светска војна под американска контрола. По незавиноста на Маршалските Острови во 1986 година, атолот станал дел од новата држава.

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]