Тодор Станковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тодор Трајка Станковиќ ( 1920 во Раковец, Бујановац, Србија1945 во Беличица, Тетовско) — македонски и српски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Се преселил во Маџари, Скопско. Во НОВ и ПОЈ стапил во јули 1944 година, во Единаесеттата бујановачка бригада со која се борел во Скопска Црна Гора против силните балистички сили. По основањето на Шеснаесеттата македонска ударна бригада продолжил да учествува во крвавите борби против балистичките банди и германските единици. По ослободувањето на Скопје заминал на Сремскиот фронт. Таму учествувал во сите борби. Храбро загинал во борбите против Германците на реката Дрина, во Босна.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 131. На |first= му недостасува |last= (help)