Тодор Гајдаров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тодор Гајдаров
Todor Gajdarov.jpg
Роден 25 јануари 1923
Рждавица, Бугарија
Починал октомври 1944


Тодор Стоичков Гајдаров (25 јануари 1923 во Рждавица, Бугарија1944 во Скопско) — партизан, учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Произлегува од работничко семејство. Основно образование и музичко училиште завршил во Ќустендил. По завршувањето на училиштето работел како музичар во Софија. Поради илегална дејност бил отпуштен од работа. Често бил прогонуван и присилуван да ги менува местата на живеењето. Целото негово семејство било ориентирано антифашистички. Работел доста конспиративно, но и покрај тоа бугарската фашистичка полиција во 1943 година ја открила неговата дејност. Поради тоа избегал од Бургас и се населил во Скопје. Во Скопје, повторно воспоставил врска со некои другари. Пројавил интерес да појде во партизани. Бил испратен во Скопска Црна Гора. Таму и се приклучил на 16та македонска ударна бригада. Учествувал во борбите на Бригадата против балистите и Германците. Животот го загубил во октомври 1944.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 42. На |first= му недостасува |last= (help)