Тоде Јовановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тоде Јовановски
Tode Jovanovski.jpg
Роден 1922 година
Раштак, Скопско, Македонија под окупација на Кралство СХС
Починал 8 ноември 1944 година
Штип, Македонија
Почивалиште Раштак, Скопско, Македонија
Националност Македонец

Тоде Бошков Јовановски ( 1922 во Раштак8 ноември 1944 во Штип) ― македонски партизан, револуционер, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден е во сиромашно семејство. Се занимавал со земјоделство и чување на добиток. Бил регрутиран во Бугарската армија.

Непосредно по 9 септември, т.е. по капитулацијата на фашистичка Бугарија, стапил во антифашистичката бугарска армија. Оттаму се вратил на 10 октомври 1944 година во Македонија, за да земе учество во борбите против Германците. Загинал на 8 ноември 1944 година во борбите за ослободување на Штип. Неговите посмртни останки биле пренесени и закопани во родното село Раштак.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 72. На |first= му недостасува |last= (help)