Тоби Гад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тоби Гад
Родено имеТобијас Гад
Роден(а)1968
Минхен, Германија
ПотеклоГерманец
ЖанровиПоп, рок, R&B, денс
Занимањапродуцент, текстописец, музичар
ИнструментиПијано, гитара, бас, програмирање
Период на активност1986–сега
ИздавачиCHERRYLANE Musicpublishing / GAD songs
Мреж. местоhttp://www.tobygad.com
Тоби Гад во 2013 година

Тобијас „Тоби“ Гад е продуцент и текстописец сместен во Лос Анџелес од Германија, најпознат по соработката во пишувањето на песните: „Big Girls Don't CryФерги, „If I Were a Boy“ на Бијонсе Ноулс и „Untouched“ од The Veronicas.