Тобијасхамер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тобиасамер

Тобисхамер е голема фабрика за чекани на воден погон, која се наоѓа во Ордруф во германската држава Тирингија . Мелницата, која датира од 1482 година, е индустриски споменик и музеј од 1983 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Првата фабрика за чекан била веројатно изградена во 1482 година [1] на реката Охра . Во 1592 година, мелницата била купена од Тобиас Албрехт, по што била именувана по него. Делата првично имале три огромни железни чекани кои биле покренати од движењето на водното тркало .

Мелницата произведувала производи и алати од железо, како коси, српови, плугови, копја и мечеви . Подоцна, исто така, во неа се вршела обработка на бакар ; мијалници, ватави, котелски буриња, опрема за готвење, садови, конзерви и садови. Барабаните на котел, кои биле произведени во доцниот 20 век, биле направени од едно парче бакар, фалсификувани под навалитениот чекан и сè уште поставуваа стандард денес во однос на нивниот звук.

Тобиасхамер била во сопственост на семејството Албрехт до 1816 година, кога ја продале. Потоа нејзините сопственици се менувале доста почесто. Од средината на 19 век мелницата била значително зголемена. Изградена е валавница и втора чеканска мелница. Канцеларијата ( Конторхаус ), изградена во 1882 година, сега работи како ресторан, Хамерсченке .

Во 1972 година старата руинирана чеканка беше купена од приватни сопственици од страна Железарницата Олдруф. Во 1983 година Тобиасхамер била отворен за јавноста како показна мелница.

Музеј, технологија и уметност[уреди | уреди извор]

Музејот има пет работни чекани, валавница, печатница и мелење работилница, како и печки . Мелницата е уште управувана од четири водни тркала .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Thüringen-Reporter Error in Webarchive template: Empty url. dated 29 April 2012, mit Hinweis 1482 u.