Тобангански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тобангански јазик
Застапен воЧад
Говорници30,000  (1999)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3tng

Тобанганскиот е афроазиски јазик, дел од групата на чадски јазици од подгрупата на источночадски јазици.

Преглед[уреди | уреди извор]

Според податоците од 1999 година, јазикот го зборувале околу 30.000 луѓе. Јазикот се зборува во западниот дел на регионот Мајо-Кеби и во регионот Танџиле во Чад. За јазикот се забележани два дијалекта, мандејски и тобангански. Јазикот се пишува на латиница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Тобангански јазик на „Етнолог“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]