Тоа што го правиме во сенките (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Тоа што го правиме во сенките“
„What We Do in the Shadows“
Режисер
 • Џемејн Клемент
 • Таика Ваитити
Продуцент
 • Таика Ваитити
 • Челси Винстенли
 • Емануел Мајкл
Сценарист
 • Џемејн Клемент
 • Таика Ваитити
Настапуваат
 • Џемејн Клемент
 • Таика Ваитити
 • Џонатан Браф
 • Кори Гонзалез-Мекјуер
 • Сту Ратерфорд
МузикаPlan 9
Кинематографија
 • Диџеј Стипсен
 • Ричард Блак
Монтажа
 • Џонатан Вудфорд-Робинсон
 • Јана Горскаја
 • Том Иглс
ДистрибутерMadman Entertainment (Нов Зеланд)
Paramount Pictures
The Orchard (Северна Америка)
Премиера19 јануари 2014 (2014-01-19) (Санденс)
19 јуни 2014 (2014-06-19) (Нов Зеланд)
13 февруари 2015 (2015-02-13) (Соединетите Држави)
Времетраење85 минути[1]
Држава
 • Нов Зеланд
 • Соединетите Држави[2]
Јазиканглиски
Буџет$1.6 милион
Бруто заработка$7 милиони[3]

Тоа што го правиме во сенките (изворен наслов What We Do in the Shadows) е мокументарен хорор-комедиски филм од Нов Зеланд од 2014 година[4] напишан и режиран од Џемејн Клемент и Таика Ваитити и првото дело во франшизата „Тоа што го правиме во сенките“. Во филмот исто така главни глумци се Клемент и Ваитити, заедно со Џонатан Браф, Бен Френшем, Кори Гонзалез-Мекјуер, Сту Ратерфорд, и Џеки ван Бик. Заплетот на филмот се однесува на неколку вампири кои живеат заедно во стан во Велингтон.[5]

Тоа што го правиме во сенките премиерно бил претставен на Филмскиот фестивал Санденс во јануари 2014 година.[6][7] Во кината бил објавен на 18 август 2014 година од Madman Entertainment и добил критичко признание. Филмот заработил 6,9 милиони долари со буџет од 1,6 милиони долари.

Заплет[уреди | уреди извор]

Документарна екипа следи четворица цимери-вампири: Вијаго, Владислав, Дикон и Питр кои делат стан во предградието Те Аро во Велингтон. Сите вампири имаат натприродни моќи, вклучително и левитација и можност за претворање во животни. Вијаго е 379-годишен стокмен фраер од 18 век, која првично отпатувал за Нов Зеланд во 1910-тите во потрага по љубовта на неговиот живот Кетрин; Владислав е 862-годишник познат како „Владислав Боцкачот “, кој е прогонуван од сеќавањата на неговиот душман „Ѕверот“; и Дикон е 183-годишен поранешен нацист и „младиот бунтовник“ на групата, кој бил каснат од Питр - вампир 8,000 години стар, кој се однесува како избегано животно.

Секоја вечер, Вијаго, Владислав и Дикон фаќаат автобус во градот и ги шетаат улиците на Велингтон за да најдат луѓе за убивање. Човечкиот слуга на Дикон, Џеки, врши работи за вампирите и ги чисти крвиштата што ги оставаат по нивното хранење. Мажена мајка, Џеки се надева дека ќе достигне бесмртност - но фрустрирана е што Дикон нема да ја претвори во вампир како што ветил. Дикон бара Џеки да донесе девици во станот, така што вампирите ќе можат да се хранат од нив. Таа мами жена што ја навредувала во основно училиште и Ник, нејзиното поранешно момче од детството, во станот. Иако ниеден не е девица, жената е убиена, а Ник е нападнат од Питр. Ник го преживува нападот и станува вампир.

Два месеци подоцна, вампирите го прифаќаат Ник во својата група и се поврзуваат со неговиот човечки пријател Сту - компјутерски аналитичар кој ги запознал со модерната технологија, како што се Интернет и камери. Вијаго користи Интернет за да ја пронајде Кетрин, која сега е 96-годишна вдовица која живее во дом за старци во Велингтон, а исто така накратко повторно се поврзува со својот стар слуга Филип. И покрај тоа што ги вовлекол своите нови пријатели во популарните барови и клубови, Ник се мачи да се прилагоди на животот како вампир. Ник, исто така, е презиран од Дикон, кој ја одбива новата популарност на Ник и неговото безгрижно откривање на неговиот вампиризам на странците што ги среќава. Еден од овие странци, ловец на вампири, во текот на денот упаѓа во подрумот на станот и го убива Питр со тоа што го изложува на сончева светлина.

Вампирите се бесни кога откриваат дека Ник индиректно ја предизвикал смртта на Питр, а Дикон се обидува да го убие Ник пред да биде прекинат од рутинска полициска проверка. Полицијците, кои Вијаго ги хипнотизира, ги предупредуваат вампирите за бројни опасности од пожар во станот. Откако полицијата ќе замине, Ник е протеран од станот од останатите вампири, иако на Сту му е дозволено да доаѓа кога сака.

Неколку месеци подоцна, вампирите добиваат покана за годишниот Несвет маскенбал, одржуван за локалното немртво население на вампири, зомби и вештерки. Владислав одбива да присуствува откако дознал дека „Ѕверот“ ќе биде почесен гостин. Кога Вијаго и Дикон ќе пристигнат на балот, тие гледаат дека присутни се Ник, Сту и Џеки, од кои последната е претворена во вампир од Ник. „Ѕверот“ е откриено дека е поранешната девојка на Владислав, Полин, а кога се открива дека Сту и екипажот камермани се живи луѓе, гостите на забавата се закануваат дека ќе ги убијат и ќе се хранат од нив. Владислав пристигнува и се бори со новото момче на Полин, Џулијан. Сту го набива Џулијан, а вампирите и екипажот на снимателите со него бегаат од балот, само за да наидат на сопернички глутница на врколаци кои се преобразуваат под полна месечина. Еден снимател е растргнат од врколак, а Сту е тешко изгризан. Верувајќи дека Сту е мртов, вампирите бегаат и тагуваат за него.

После неколку дена, Ник се враќа во станот со Сту и врколаците. Сту открива дека го преживеал нападот и се претворил во врколак таа ноќ. Со ургирање од Сту, на глутницата и е дозволено да го посети станот и да се помири со вампирите - а прогонувањето на Ник е отфрлено. Вијаго исто така се поврзува со Кетрин, со која се претвора во вампир и се оживува нивната романса. Сцените за време на заслугите откриваат дека Владислав се смирил со Полин и Џеки го направила својот сопруг како нејзин слуга. По-заслужната сцена го покажува Дикон како се обидува да ја хипнотизира публиката за да ги заборави настаните во филмот.

Главни улоги[уреди | уреди извор]

 • Таика Ваитити како Вијаго Фон Дорна Шмартен Шејден Хајмбург (првично наречен фон Блиценберг), на возраст од 379 години - стегнат член на домаќинството. Ваитити својот настап го засновал на сопствената мајка.[8]
 • Џемејн Клемент како Владислав Боцкачот, на возраст од 862 години - поранешен тиранин со екстремни моќи. Клемент својот перформанс го заснова на Дракула на Гери Олдман.[8]
 • Џонатан Браф како Дикон Брак, на возраст од 183 години - „младиот бунтовник“ на групата кој е љубител на плетење, еротско танцување и „да се прави кул“.
 • Бен Френшем како Питр, на возраст од 8,000 - вампир во форма на Носферату, кој живее на долниот кат на станот во камен ковчег и генерално се држи до себе.[9][10]
 • Кори Гонзалез-Мекјуер како Ник - намерна жртва која е претворена во вампир од Питр.
 • Сту Ратерфорд како Сту - најдобриот пријател на Ник кој ги воведува вампирите со модерната технологија.
 • Џеки ван Бик како Џеки - човек слуга на Дикон која се расчистува по вампирите и ги поврзува со можни жртви.
 • Рис Дарби како Антон - водач на локалната глутница на врколаци.
 • Етел Робинсон како Кетрин Хајмбург - вијаговата љубов на животот.
 • Елена Стејко како Паулин - поранешна девојка на Владислав кој ја нарекува „Ѕверот“.
 • Џејсон Хојт како Џулијан - новото момче на Полин по раскинувањето со Владислав.
 • Карен О'Лири како офицер О’Лири - полицајка која е повикана заради домот на вампирите.
 • Мајк Миног како офицер Миног - полицаец кој е повикан заради домот на вампирите.

Производство[уреди | уреди извор]

Филмот е заснован на краток филм од 2005 година - Тоа што го правиме во сенките: Интервјуа со некои вампири, напишан и режиран од Ваитити и Клемент, а во главните улоги се Џони Браф, Кори Гонзалез-Мекјуер и Сту Ратерфорд во нивните улоги на Дикон, Ник и Сту редоследно.[11] Адаптацијата на играниот филм е снимена во Велингтон во септември 2012 година и била прв игран филм на Ваитити после Момче.[6][7]

Сту Ратерфорд, информатичар и средношколец од средното училиште на Ваитити во реалниот живот, првично му било кажано дека ќе има само малку дел во филмот за да дејствува поприродно при снимањето. Тој не сфатил дека неговата улога е толку важна сè до премиерата на филмот.[12]

Според Ваитити и Клемент, нивните омилени филмови за вампири биле Изгубените момчиња, Дракула на Брам Стокер и Интервју со вампирот.[13] Сите овие филмови се силно цитирани или наведувани во филмот, заедно со многу други филмски жанрови, како што се Блејд, Самрак и Бафи убиецот на вампири.   [ потребно е цитат ]

Музика[уреди | уреди извор]

Музиката за филмот била компонирана Plan 9.[14] Во почетните заслуги на филмот е покажана песната „You're Dead“ од Норма Танега, откако Клемент и Ваитити биле запознаени со песната од уредникот на филмот Том Иглс.[15][16] Во трејлерот и крајот на филмот ја има песната „Ласточка“ од рускиот рок бенд Ленинград.

Објавување[уреди | уреди извор]

Филмот бил објавен во ограничено издание на 13 февруари 2015 година во Њујорк и Лос Анџелес, проследено со проекција во Сан Франциско, Ирвин, Филаделфија, Бостон, Сиетл и Вашингтон.[17] Филмот доби регионално издание во САД во март 2015 година, од Unison Films, The Orchard, и Paramount Pictures во соработка со Funny or Die и Paladin Pictures.[18]

Филмот бил мошне пиратиран. По затворање на пиратска мрежната страница со седиште во Маунт Велингтон, Окленд, мрежната страница откри дека, со 277.000 преземања, „Тоа што го правиме во сенките“ е еден од неговите најмногу пиратирани филмови.[19]

Критички одговор[уреди | уреди извор]

На Rotten Tomatoes, филмот има одобрувачка оценка од 96% врз основа на 179 прегледи, со просечен рејтинг од 7,85/10. Во критичкиот консензус на страницата се вели: „Има право да биде попаметен, посвеж и посмешен од било кој современ вампирски филм, Тоа што го правиме во сенките е проклето добра забава“.[20] На Метакритик, филмот има просечен проценет резултат од 76 од 100, врз основа на 33 критичари, што укажува на „генерално поволни прегледи“.[21]

Fearnet го нарекол филмот „голема вампирска комедија“.[22] Film School Rejects напишале претежно позитивен преглед, коментирајќи дека некои од пошироките моменти на филмот не им биле смешни, но го споредувале поволно со слични мокументарци како „Најдобро на шоуто“.[23] Филмот бил топло примен во британските весници, при што филмскиот критичар на ' Гардијан, Питер Бредшо го опишал како „најдобрата комедија на годината“,[24] додека Тим Роби од Телеграф го сметал за „очајно смешен“.[10] Film International , во позитивен преглед, го пофали филмот што забележа дека двојникот на грофот Орлок е заклучен во подрумот на вампирите, дека вистинската традиција на вампирскиот филм е потисната од сегашната лудост.[25] Variety бил мошне критичен, пишувајќи дека „Некои љубители на жанрот кои претпочитаат глупост на сатириката може да прифатат, но анемичната слика не е ни доволно чудна ни доволно духовита за култна бесмртност“.[14]

Сепак, Марк Кермод му дал на филмот негативен преглед.[26] Две години подоцна на BFI Player, Кермоде го ставил овој филм на неговиот список на BFI Player и дал позитивен преглед.[27]

Кино-благајни[уреди | уреди извор]

Тоа што го правиме на сенките заработил 2 милиони американски долари[28] во Нов Зеланд и 3,4 милиони американски долари во САД.   [ потребно е цитат ]

Домашна медија[уреди | уреди извор]

Тоа што го правиме во сенките бил објавен на ДВД и на Blu-ray на 26 ноември 2014 година од страна на Weltkino Filmverleih. [ потребно е цитат ]

Предложено продолжение[уреди | уреди извор]

Продолжението на филмот, фокусирано на врколаците прикажани во „Тоа што го правиме во сенките“, било во развој, но запрело поради некои нерешени производствени проблеми. Првично се шпекулирало дека ќе биде насловен Toa што го правиме под месечевата светлина, работниот наслов подоцна бил објавен како „Ние сме Волци“.[29][30]

Во мај 2019 година, Ваитити кажал: „Ние сме волци“ е филмот што јас и Џемејн продолжуваме да се преправаме дека го правиме. На секои две години кажуваме, ние го правиме овој нов филм наречен „Ние сме волци“, во кој прикажува врколаци во филмот “, кажал Ваитити. „Лошо ми е што дури сега го спомнувам затоа што постојано го зборуваме, [но] тоа е кога татко ќе рече:„ Да, ќе бидам дома за Божиќ “. Претпоставувам дека сме само двајца татковци надвор на патот, уживајќи во нашите животи движејќи се: „Ние не доаѓаме дома за Божиќ“. Ќе испратиме разгледница. Не е како да не сакаме да се вратиме дома за Божиќ. Не би сакале ништо повеќе, но многу срања се одвиваат. Кога ќе умреш? Дали имате ... рок пред вашата смрт? Гарантирам пред тоа. Пет години, 10 години? Ни требаше седум години да го напишеме [првиот] филмот, па вие пресметајте. Тоа беше тажна работа да се каже“.[31]

Кратки филмови[уреди | уреди извор]

Во 2005 година, Ваитити и Клемент го напишале и режирале краткиот филм насловен „Тоа што го правиме во сенките: Интервјуа со некои вампири“, кој е претходник на долгометражниот филм. Глумците на филмот биле Џони Браф, Кори Гонзалез-Мекјуер и Сту Ратерфорд во нивните улоги на Дикон, Ник и Сту редоследно.

Во јуни 2014 година, Ваитити, во врска со Откријте го Нов Зеланд, изработи промотивен краток филм насловен Водичот за Валингтон, во кој ја повторува неговата улога како Вијаго фон Блиценберг.[32][33]

Телевизиски спин-офи[уреди | уреди извор]

Паранормално во Велингтон[уреди | уреди извор]

Во септември 2016 година, било откриено дека Ваитити и Клемент планираат иследничка комедиска серија заснован на полицајците, О’Лири и Миног, кои имаа помали улоги во филмот, со наслов Паранормално во Велингтон.[34] Продуцентите на серијата им доделиле на Ваитити и Клемент 1 милион долари за производство на шест 30-минутни епизоди за серијата, што се емитувала на TVNZ 2 од 11 јули 2018 година.[35][36] Ликот Ник од филмот се појави и во епизодата „Нормална ноќ“.[37] New Zealand On Air објавил дека вториот серијал со тринаесет епизоди ќе се емитува во 2019 година.[38]

Тоа што го правиме во сенките[уреди | уреди извор]

Американска верзија на филмот била развиена како телевизиска серија. Пилот епизодата била нарачан од FX, во која учествувале Кејвен Новак, Мет Бери, Натасија Демитриу и Харви Гвилен. Извршни продуценти на емисијата вклучуваат Клемент, Ваитити, Скот Рудин, Пол Симс, Гарет Баш и Илај Буш.[39] На 3 мај 2018 година, FX го одбрал пилотот во режија на Ваитити, со нарачка од десет 30-минутни епизоди кои премиерно биле прикажани на 27 март 2019 година.[40] Во мај 2019 година, FX ја обнови серијата за 10-епизодна втора сезона со деби во 2020 година.[41]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. WHAT WE DO IN THE SHADOWS (15)“. Британски одбор за филмска класификација. 14 октомври 2014. Посетено на 19 мај 2020.
 2. „What We Do in the Shadows (2014)“. Британски филмски институт. Посетено на 19 мај 2020.
 3. „What We Do in the Shadows (2015) - International Box Office Results“. Box Office Mojo. Посетено на 19 мај 2020.
 4. „Review: 'What We Do in the Shadows' is the First Must-See of 2015“. FirstShowing.net. 27 февруари 2015. Посетено на 19 мај 2020.
 5. "Review: What We Do in the Shadows". Mancunion, William Green, 15 November 2016
 6. 6,0 6,1 „Taika and Jemaine unleash vampires in USA“. The New Zealand Herald. Окленд. 6 декември 2013. Посетено на 19 мај 2020.
 7. 7,0 7,1 „Sundance debut for Kiwi vampire spoof“. Stuff.co.nz. The Dominion Post (Велингтон). 17 декември 2013. Посетено на 19 мај 2020.
 8. 8,0 8,1 Darren Richman (29 март 2017). „Movies You Might Have Missed: Taika Waititi and Jemaine Clement's What We Do in the Shadows“. The Independent. Посетено на 19 мај 2020.
 9. "What We Do In The Shadows DVD Review". The Hollywood News, Од Jazmine Sky Bradley - 10 април 2015
 10. 10,0 10,1 Robey, Tim (21 ноември 2014). „What We Do in the Shadows, review: 'Desperately funny'. The Daily Telegraph. Лондон.
 11. „What We Do In The Shadows: Interviews With Some Vampires (2005)“.
 12. „IT guy turns accidental film star“. Stuff.co.nz. 8 June 2014. Посетено на 28 March 2019.
 13. „Vampire mockumentary What We Do in the Shadows heading for cult status“.
 14. 14,0 14,1 Nelson, Rob (24 јануари 2014). „Sundance Film Review: 'What We Do in the Shadows'. Variety (magazine). Посетено на 19 мај 2020.
 15. Rob Hunter. „32 Things We Learned From the What We Do In the Shadows Commentary“. Film School Rejects. Посетено на 20 мај 2020.
 16. Ashley Hefnawy (13 февруари 2015). „Jemaine Clement and Taika Waititi Shine a Light on 'What We Do in the Shadows'. Shutterstock. Посетено на 20 мај 2020.
 17. Barton, Steve (29 јануари 2015). „What We Do in the Shadows Is Quote Critics!“. Dread Central. Посетено на 20 мај 2020.
 18. Gingold, Michael (13 February 2015). 'WHAT WE DO IN THE SHADOWS' creators reveal what they didn't do Critics!“. Fangoria. Архивирано од изворникот на 2018-01-19. Посетено на 19 March 2014.
 19. Drinnan, John (5 November 2015). „Global piracy site run out of house in Mt Wellington“. NZ Herald. Посетено на 16 June 2018.
 20. „What We Do in the Shadows (2015)“. Rotten Tomatoes. Fandango Media. Посетено на 24 мај 2020.
 21. „What We Do in the Shadows Reviews“. Metacritic. CBS Interactive. Посетено на 24 мај 2020.
 22. Weinberg, Scott (17 март 2014). „FEARNET Movie Review: 'What We Do in the Shadows'. Fearnet. Архивирано од изворникот на 19 March 2014. Посетено на 24 мај 2020.
 23. Campbell, Christopher (13 март 2014). „SXSW 2014 Review: 'What We Do In the Shadows' Is Also a New Vampire Classic“. Film School Rejects. Архивирано од изворникот на 2016-04-23. Посетено на 24 мај 2020.
 24. Bradshaw, Peter (20 ноември 2014). „What We Do in the Shadows review – best comedy of the year“. The Guardian. Лондон. Посетено на 24 мај 2020.
 25. Sorrento, Matthew (28 февруари 2015). „So It Goes in What We Do in the Shadows (2014)“. Film International. Посетено на 24 мај 2020.
 26. „Mark Kermode reviews What We Do in the Shadows“. YouTube. 21 ноември 2014. Посетено на 24 мај 2020.
 27. „Mark Kermode reviews What We Do in the Shadows (2014)“. YouTube. 27 декември 2019. Посетено на 24 мај 2020.
 28. „What We Do in the Shadows“. Box Office Mojo.
 29. Chavez, Danette (17 август 2015). "What We Do in the Shadows Is Getting a Sequel." AVClub.com. Посетено на 24 мај 2020.
 30. Saathoff, Evan (25 јануари 2016). „What We Do in the Shadows Follow-up Gets A Snappy Title“.
 31. „27“. Indie Wire. 24 мај 2019.
 32. Vampire's Guide to Vellington. 8 јуни 2014. https://www.youtube.com/watch?v=WGvyjKLLnp4. 
 33. „Wellington Vampires make their mark as capital turns into 'Vellington'. wellingtonnz.com. 10 јуни 2014. Архивирано од изворникот на 26 септември 2018.
 34. Miska, Brad (19 декември 2017). 'What We Do In the Shadows' Police Spinoff Retitled to "Wellington Paranormal". Bloody Disgusting. Посетено на 24 мај 2020.
 35. Ritman, Alex (30 септември 2016). „Taika Waititi Planning 'What We Do in the Shadows' TV Spinoff“. The Hollywood Reporter. Посетено на 24 мај 2020.
 36. „What We Do In The Shadows TV spin-off on the way“. Radio New Zealand. 30 септември 2016. Посетено на 24 мај 2020.
 37. Gerardi, Matt. „What We Do In The Shadows' incompetent cops to get their own TV show in 2018“. The A.V. Club. Посетено на 24 мај 2020.
 38. „13 new episodes of Wellington Paranormal will air in 2019“. Stuff (англиски). Посетено на 24 мај 2020.
 39. Ratcliffe, Amy (27 октомври 2017). „Taika Waititi Says a WHAT WE DO IN THE SHADOWS TV Show Is in Development“. Nerdist Industries. Посетено на 24 мај 2020.
 40. Andreeva, Nellie (3 мај 2018). 'What We Do In The Shadows' Reboot From Jemaine Clement & Taika Waititi Gets FX Series Order“. Deadline. Посетено на 24 мај 2020.
 41. White, Peter (7 мај 2019). „FX Takes Second Bite Of Jermaine Clement & Taika Waititi's Vampire Comedy 'What We Do In The Shadows'. Deadline Hollywood. Посетено на 24 мај 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]