Тињосилос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тињосилос
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаТињосилос
Површина
 • Вкупна27 км2 (10 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно796[1]
 • Густина29,4/км2 (760/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Тињосилос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт