Тијаго Мендес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тијаго
Tiago Mendes - 01.jpg
Тијако со Атлетико Мадрид player in 2013
Лични податоци
Полно име Тијаго Кардозо Мендес
Роден на 2 мај 1981 (1981-05-02) (39 г.)
Роден во Viana do Castelo, Portugal
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција играч од средината на теренот
Клупски податоци
Сегашен клуб Атлетико Мадрид
Број 5
Младинска кариера
1995–1996 Вианесе
1997–1998 Анкора Праиа
1998–1999 Брага
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2002 Брага 62 (4)
2002–2004 Бенфика 75 (19)
2004–2005 Челси 34 (4)
2005–2007 Лион 56 (10)
2007–2011 Јувентус 42 (0)
2010–2011Атлетико Мадрид (позејмен) 49 (6)
2011– Атлетико Мадрид 124 (11)
Репрезентација
2000–2002 Португалија под 21 21 (3)
2002– Португлија 66 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 24 April 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 8 October 2015

Тијаго Кардозо Мендез, OIH (роден на 2 Мај 1981 година), едноставно познат како Тијаго (португалски изговор: [tiˈaɣu kɐɾˈdozu ˈmẽdɨʃ]), е португалски професионален фудбалер кој настапува за шпанскиот Атлетико Мадрид Тој во својата кариера играше во најголемите 4 европски лиги: Премиер лигата, Лига 1, Серија А и Ла Лига. Тој особено помина шест сезони со Тој особено помина шест сезони со Атлетико Мадрид, освојувајќи пет големи трофеи вклучувајќи ја и шампионската титула во 2013-14 година и Лигата на Европа во 2012 година.

За националниот тим на Португалија настапил повеќе од 60 пати, Тиаго ја претставуваше нацијата на две Светски првенства и Евро 2004.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]