Тицеов синдром

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тицеов синдром
Gray315.png
Класификација и надворешни извори
СпецијалностРевматологија[*]
МКБ-10M94.0
МКБ-9733.6
DiseasesDB13112
MeSHD013991

Тицеов синдром претставува исто така воспаление на ребрената 'рскавица, но за разлика од костохондритисот се јавува и оток на 'рскавицата, којшто е палпабилен и болно осетлив при клинички преглед. Етиологијата е непозната. Болеста е самолимитирачка, најчесто минува по дванаесет недели. Често градната болка којашто се јавува кај костохондритис може да личи на болка при миокарден инфаркт, па поради тоа пациентот се јавува на лекар. Често болката е пропратена со мачнина и повраќање, анксиозност, страв и препотување. Затоа е потребно прво исклучување на можноста за постоечки срцев удар, на пациентот да му се укаже дека при костохондритис нема оштетување на орган, но дека треба да се лекува болката која некогаш може да биде интензивна и да ги оневозможува секојдневните физички активности.