Титовка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Капа на главата на генералот Коча Поповиќ

Титовка е име за војничка капа која ја носеле партизаните,[1][2] а подоцна и пионирите и припадниците на ЈНА. Добила име по југословенскиот претседател Тито. Војничката била маслинесто зелена, додека пионерската била прво бела, а подоцна ја смениле во плава боја.[3]

На предниот дел од капата стоела црвена ѕвезда (метална или зашиена од црвена тканина).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sukob na pomolu“.
  2. Стојковић, Драгана. „Од фурунџинице до пекаре“ (PDF). УДК 39:664.6(497.11)(091): 120.
  3. „Учионица историје“.

Поврзано[уреди | уреди извор]