Тисакечке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тисакечке — град во Унгарија. Тисакечке е еден од најважните градови во кругот Бач-Кишкун .

Знаме на Тисакечке

Според податоците од 2009 година, во Тисакечке имало 11.504 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот Тисакечке се наоѓа во централниот дел на Унгарија. Од Будимпешта градот е оддалечен околу 130 километри југоисточно. Градот се наоѓа во централниот дел на Панонската Низина, на левиот брег на реката Тиса. Надморската височина на градот е околу 85 метри.

Партнерски градови[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]