Тисабеч

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тисабеч
Tiszabecs
Село
Тисабеч
Тисабеч се наоѓа во Унгарија
Тисабеч
Местоположба на Тисабеч во Унгарија
Координати: 48°05′55.39″ СГШ 22°49′20.03″ ИГД / 
Земја  Унгарија
Округ Саболч-Сатмар-Берег
Површина
 • Вкупна 17,14 км2
Население (2001)
 • Вкупно 1.055
 • Густина 109,41/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Пошт. бр. 4951
Повик. бр. 44

Тисабеч (унгарски: Tiszabecs) — село во округот Саболч-Сатмар-Берег во регионот Големи Северни Рамници во источна Унгарија.

Географија и демографија[уреди | уреди извор]

Селото и неговиот атар зафаќаат површина од 17,14 км², а населението брои 1.055 жители (2001). Наречено е по реката Тиса, која влегува во Унгарија кај селото.