Прејди на содржината

Тирленско Езеро

Координати: 47°16′6″N 8°30′10″E / 47.26833° СГШ; 8.50278° ИГД / 47.26833; 8.50278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирленско Езеро
Türlersee
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Цирих (кантон)" does not exist|250px|Тирленско Езеро во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Цирих (кантон)" does not exist]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -939.6%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Тирленско Езеро
Подрачјекантон Цирих
Координати47°16′6″N 8°30′10″E / 47.26833° СГШ; 8.50278° ИГД / 47.26833; 8.50278
Главни истециРепиш
Сливни земјиШвајцарија
Најг. должина1,4 км
Најг. ширина0,5 км
Површина&100000000000000004900000,49 км2
Прос. длабочина13 м
Најг. длабочина22 м
Проточност730 дена
Надм. височина643 м
Населени местаТирлен, Еугст на Албис

Тирленско Езеро (германски: Türlersee) — езеро во округот Афолтерн на кантонот Цирих, Швајцарија. Сместено е на границата помеѓу општините Еугст и Хаузен на Албис, на надморска височина од 643 м. Наречено е по селото Тирлен, кое се наоѓа во Хаузен на Албис.

Езерото зафаќа површина од 0,49 км2; долго е 1.4 км, а широко 500 м.

Поглед од дрвен мост на брегот
Прикажи како обиколна слика во 360°


Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • Тирленско Езеро на Ризницата ?
  • Легенда за настанокот на езерото (германски)
  • „Профил на езерото“ (PDF).[мртва врска] (515 КиБ) (германски)