Тиркизна боја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тиркизна
За координативе     Бојни координати
Хекс. тројка #40E0D0
sRGB1    (r, g, b) (64, 224, 208)
CMYK2   (c, m, y, k) (71, 0, 7, 12)
HSV       (h, s, v) (174°, 71%, 88[1]%)
Извор X11
1: Нормализирано на [0–255]
2: Нормализирано на [0–100]

Тиркизна боја настанува со мешање на зелена и сина. Тиркизната е комплементарна боја заедно со жолтата и магента. Небото има тиркизна боја.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]