Тине Хоф Кјелдсен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тине Хоф Кјелдсен
Rowe guicciardini kjeldsen.jpg
Од лево: Давид Е. Роу, Николо Гуикардини, Тине Хоф Кјелдсен, Оберволфах 2005
НационалностДанкиња
ПолињаМатематика
ОбразованиеРоскилде универзитет

Тине Хоф Кјелдсен е данска математичарка, која работи во одделот за наука, системи и модели (ИМФУФА) на Роскилде универзитетот,[1] како и на одделот за научно образование на Копенхагенскиот универзитет.[2] Нејзините истражувачки интереси ги вклучуваат филозофија на математиката, историја на математиката и математичкото образование.

Кјелдсен докторирала во 1999 година на Роскилде универзитетот, под надзор на Андерс Хеде Мадсен.[3] Во 2012 година, таа станала една од инаугуративните соработници на Американското математичко друштво.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Faculty profile, Roskilde University, retrieved 2015-02-22.
  2. Faculty profile, University of Copenhagen, retrieved 2015-02-22.
  3. Тине Хоф Кјелдсен at the Mathematics Genealogy Project
  4. List of Fellows of the American Mathematical Society, retrieved 2015-02-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]