Тингалски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тингалски јазик
Застапен воСудан
Говорници8.000 (1982)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3ras

Тингалскиот јазик или познат како каџаџа или каџакџа е дел од подгрупата на рашадски јазици од поголемото семејство кардофански јазици. Јазикот го зборуваат околу 8.000 жители во Судан.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Рашадски јазици
Кардофански јазици