Тим Сутон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Tim Suton
Spielerinformationen
Geburtstag 8. Mai 1996
Geburtsort Kirchheim unter Teck, Deutschland
Staatsbürgerschaft Deutscherврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutscher deutsch
Körpergröße 1,91 m
Spielposition Rückraum links
  Rückraum Mitte
Wurfhand rechts
Vereinsinformationen
Verein 50x50пкс TBV Lemgo
Trikotnummer 23
Vereine in der Jugend
  von – bis Verein
00000000 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TV Willstätt
00000000 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland HSG Düsseldorf
0000–2012 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TSV Bayer Dormagen
2012–2013 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland HSG Völklingen
Vereine als Aktiver
  von – bis Verein
2012–2014 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland HG Saarlouis
2014–11/2014 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Rhein-Neckar Löwen
11/2014–2015 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TBV Lemgo
2015–2016 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TuS N-Lübbecke
2016– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland TBV Lemgo
Nationalmannschaft
Debüt am 18. Juni 2017
            gegen Schweizврска=Schweizer_Männer-Handballnationalmannschaft|20x20пкс|Schweiz Schweiz
  Spiele (Tore)
Deutschlandврска=Deutsche_Männer-Handballnationalmannschaft|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland 11 (17)

Stand: 25. Januar 2019

Тим Сутон (* 8. Мај 1996 година во Кирххајм унтер Тек ) е германски ракометар .

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Тим Сатон првично играше за ТВ Вилстет и подоцна во ХСГ Диселдорф и ТСВ Баер Дормаген .[1] Во сезоната 2012/13 го имаше своето деби во 2-ри. Ракометната Бундеслига во Х.Г. Сарлуис и одиграа двојна игра покрај екипата на А-младинската Бундеслига на ХСГ Фелклинген.[2] Во сезоната 2013/14, 1.91   Повторно играч на метар со втората десна игра за тимот на Бундеслигата во трката Рајн-Неккар Левен, но ова не успеа поради правилата на Германската ракометна федерација, која забранува користење на млади играчи во два машки тима .[3][4] За сезоната 2014/15 тој се пресели во Рајн-Некар Ловен, каде што потпиша тригодишен договор.[1] Откако добил само мала количина на игра зад Енди Шмид и Мадс Менса Ларсен, неговиот договор станал 31 година. Октомври 2014 решен по пат на заеднички договор и Сутон потпишан со лигашки соперници TBV Lemgo до крајот на сезоната. Во сезоната 2015/16 тој беше на Тус Н-Либбеке под договор.[5] Потоа се вратил во ТБВ Лемго.[6]

2014 Сутон беше со 241 гола, вклучувајќи 50 со седум метри, најдобар стрелец на 2.   Бундеслигата.[7] Во октомври 2014 година, тој беше награден со наградата Ерхард Вундерлих за најдобар млад играч во Германија .[8]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Сутон му припадна на екипата на германската младинска репрезентација, за која играше досега 34 меѓународни натпревари во кои постигна 85 гола.[9] Со репрезентацијата го победи во Светското првенство У-19 во 2013 година, на бронзениот медал,[10] а тој беше избран во тимот на Ол-стар на турнирот.[11]

Сутон објави на 18-ти   Јуни 2017 година неговото деби во германската репрезентација .[12] Тој играше 8 натпревари во кои постигна 12 гола.

На 22.   Јануари 2019, тој беше номиниран за тековното Светско првенство поради повреда на Мартин Стробел од тренерот Кристијан Прокоп .[13]

Приватност[уреди | уреди извор]

Тим Сатон бил студент во гимназијата Макс Планк во Сарлуис, каде што дипломирал во средно училиште во 2014 година.[3] Неговиот татко Горан Suton беше ракометен тренер,[9] неговиот брат Свен Suton исто така, игра ракомет.[9] Поради потеклото на таткото, Сутон бил германски хрватски двојник во својата младост, но на крајот го избрал германскиот пасош.[3]

Веб врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 handball-world.com: Германски исклучителни знаци на таленти со лавовите [1] 15-ти  
 2. saarbruecker-zeitung.de: А 16-годишниот започнува од [2] од 29.  
 3. 3,0 3,1 3,2 handball-world.com: Талент и скапоцен камен: Роко Перибонио и Тим Сатон сакаат да добијат вкус на Бундеслигата [3] од 25.   Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „hwc25713“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. handball-world.com: втора шанса за талент Саттон не ги почитува прописите [4] од 18-ти  
 5. handball-world.com: Двоен трансфер: Либбекке го враќа просторниот играч и кружен тркач [5] од 23.  
 6. www.handball-world.com Lemgo го враќа Тим Сутон [6] од 1.
 7. handball-world.com: Голема чест: Сутон станува најдобар стрелец, "тренер на сезоната" доаѓа од Римпар [7] од 26.  
 8. handball-world.com: Ерхард-Вендерлих-награда: најдобар млад ракометар во Германија игра во Левен [8] од 28.  
 9. 9,0 9,1 9,2 Error in Webarchive template: Empty url.
 10. handball-world.com: Силата на нервите и одличниот Ив Кункел ја донесоа Германија на бронзен медал [9] од 23.  
 11. handball-world.com: Тим Сутон во Ол-стар тим на Светското првенство во 1919 година [10] од 23.  
 12. dhb.de: Восклик на европскиот шампион: "Лош момци" со бел елек за одбрана на титулата во мисијата [11] од 18-ти  
 13. ракомет- свет.инвестиции : По повреда на Стробел: Националниот тренер Прокоп го номинирал Тим Сутон [12], од 22.  

Предлошка:Navigationsleiste Kader des TBV Lemgo