Тим Визе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тим Визе
Лични податоци
Полно име Тим Визе
Роден на 17 декември 1981(1981-12-17)
Роден во Бершки Гладбах, Германија
Држава Германија Германија
Висина &100000000000001930000001,93 м
Играчки податоци
Позиција голман
Повлекување 2014
Младинска кариера
Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999-2001 Фортуна Келн Фортуна Келн 23 (0)
2001-2002 Кајзерслаутерн II Кајзерслаутерн II 15 (0)
2002-2005 Кајзерслаутерн Кајзерслаутерн 65 (0)
2005-2012 Вердер Бремен Вердер Бремен 194 (0)
2012-2014 Хофенхајм Хофенхајм 10 (1)
Репрезентација
2008-2012 Германија Германија 6 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 14 август 2017.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 14 август 2017

Тим Визе (германски: Tim Wiese; р. 17 декември 1981 во Бершки Гладбах) — германски професионален борач и поранешен фудбалер, на позицијата голман.[1]

Визе ја започнал својата професионална кариера во Фортуна Келн, а потоа продолжил во ФК Кајзерслаутерн пред да стигне во екипата на Вердер Бремен, каде го поминал најголемиот дел од кариерата играјќи за нив 7 години. Тој освоил две титули со Вердер, Купот на Германија во сезоната 2008-2009 и Лига купот на Германија во 2006 пред да замине во Хофенхајм во 2012 година. Таму тој поминал две сезони во кој бил резервен голман, а во 2014 година се пензионирал од професионалното играње фудбал.

Визе имал 13 настапи за германската репрезентација под 21 година во периодот помеѓу 2003 и 2005 година. Своето деби за сениорската репрезентација го направил три години подоцна во натпревар против Англија. Тој бил дел од тимот на Елф на Светското првенство во 2010, но не се појавил во игра на ниту еден натпревар на тој турнир.

По пензионирањето од фудбалот во 2014 година, Визе добил значително количество мускулна маса и подоцна ја започнал својата кариера во професионалното борење, приклучувајќи се на WWE во 2016 година.[2][3]

Фудбалска кариера[уреди | уреди извор]

Клубови[уреди | уреди извор]

Рана кариера и Фортуна Келн[уреди | уреди извор]

Ја започнал својата кариера во ДЈК Дуршеид, во 1987 година. Две години подоцна, тој се преселил во младинскиот систем на Баер Леверкузен, пред да се пресели во Фортуна Келн, каде што го направил својот прв тимски деби во Регионалната лига во 2000 година.

1. ФК Кајзерслаутерн[уреди | уреди извор]

Тој се преселил во Бундеслигата од Кајзерслаутерн во зимскиот распуст на сезоната 2001-02 и првично играл за резервниот состав во третата дивизија и служел како резерва на Георг Кох и Роман Вајденфелер во првиот тим. По трансферот на Вајденфелер во Борусија Дортмунд, тој се борел со Кох за местото на првиот голман и го направил своето деби на Бундеслигата на почетокот на сезоната 2002-03. По зимската пауза, сепак, успеал да си ја обезбедил позицијата на првиот голман и се поставил како еден од најталентираните нови чувари во Бундеслигата. Тој бил сметан за прв избор во текот на сезоната 2003-04, и покрај тоа што бил отфрлен во текот на вториот натпревар од сезоната (првата од двете црвени картони што ги доби за време на неговата кариера во лигата). Тој останал првиот голман на Кајзерслаутерн до крајот на ноември 2004 година, кога го загуби своето место на ветеранот Томас Ернст .

Професионална боречка кариера[уреди | уреди извор]

Во септември 2014 година, Визе тврдел дека му било понудено договор за развој од страна на ВВЕ да се приклучат на нивната НХТ поделба.[4] Тој се појави како гостин на настанот на WWE во Франкфурт .[5] На 7 јуни 2016 година, било објавено дека Визе ја прифатил поканата на Тројно Х за обука во развојната постројка на ВВЕ, ВВЕ Перформанси Центар .[6] Визе го прославил својот професионален натпревар за борење на настанот во живо во ВВЕ во Минхен на 3 ноември 2016 година.[7]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Визе е во брак со неговата долгогодишна сопруга Грит Фрајберг од 20 декември 2010 година и имаат една ќерка.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players“ (PDF). FIFA. 12 June 2010. стр. 11. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-11. Посетено на 8 December 2013.
  2. Middleton, Marc (7 June 2016). „International Athlete Accepts Triple H's Offer To Start At The WWE Performance Center (Photo)“. WrestlingINC. Архивирано од изворникот на 2016-09-16. Посетено на 7 June 2016.
  3. „Tim Wiese: Bundesliga 'bad guy' set for WWE wrestling debut“. BBC Sport. 1 November 2016. Посетено на 3 November 2016.
  4. „Former Germany goalkeeper Tim Wiese says he has been offered contract with WWE“. www.dnaindia.com. dnaindia. 16 September 2014. Посетено на 16 September 2014.
  5. „Former Germany goalkeeper Tim Wiese makes his WWE debut as official timekeeper for The Usos v Dust Brothers“. The Independent. 15 November 2014. Посетено на 15 November 2014.
  6. Caldwell, James (7 June 2016). „Int'l sports star Tim Wiese joins WWE Performance Center“. Pro Wrestling Torch. Посетено на 7 June 2016.
  7. Lustig, Nick (4 November 2016). „WWE: Former Germany goalkeeper Tim Wiese claims victory on debut“. SkySports. Посетено на 4 November 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]