Тимон Атињанинот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тимон Атињанинот - грчки философ од 5 век п.н.е.

Биографија[уреди | уреди извор]

Разочаран од своите пријатели, Тимон ги презирал луѓето и се повлекол во осаменост, а дури и гробот му бил одвоен со морските бранови.[1] Аристофан го исмеал во своето дело „Птици“, Лукијан напишал дијалог за него (преведен на латински од Еразмо), а Шекспир го претставил во драмата „Тимон од Атина“.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 119.
  2. „Beleške“, во: Erazmo Roterdamski, Pohvala ludosti. Beograd: Rad, 2016, стр. 119.