Тимеја Бабош

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тимеја Бабош (унгарски: Tímea Babos; родена на 10 мај 1993 година) е унгарска професионална тенисерка.

Бабош, која била роден во Сопрон, освоила три поединечни и 17 двојни титули на ВТА турнејата, еден поединечен и еден двојник на титули од серијата ВТА 125К , како и 12 поединечни и девет двојни титули на ИТФ женското коло. Во септември 2016 година, таа го достигнала својот најдобар пласман со пласирање на 25 место во свет, а во јули 2018 година достигнала број 1 на ранг списокот на двојки, станувајќи првиот унгарски играч кој стигнал до врвот на ВТА-списокот во поединци или двојки.

Постигнат помлад играч, најголем успех на Бабош дошол во двојки, освојувајќи го Австралискиот Опен во 2018 година и постигнувајќи го финалето на женските двојки од Вимблдонското првенство 2014 и 2018 УС Опен со Кристина Младеновиќ од Франција и 2016 Вимблдон првенството со Јарослава Шведова од Казахстан, и мешани двојки во финалето на Вимблдон првенството 2015 со Александар Пеја од Австрија и Австралискиот опен 2018 со Рохан Бопана од Индија. Нејзиниот прекар на турнеја е "Бабодок", што ѝ ја дава двојката партнер Кристина Младеновиќ, бидејќи е голема обожавателка на филмовите на ужасите. Прекарот се верува дека е во врска за филмот Бабадук.

Кариера[уреди | уреди извор]

2010 година[уреди | уреди извор]

На Австралискиот Опен се натпреварувала на женскиот подиум на поединци. Бабош била првото семе. Во првиот круг, таа ја победила Австралианката Ешлинг Самнер. Во вториот круг таа ја победила Сандра Заниевска . Во третиот круг, ја победи Ана Арина Маренко . Потоа се соочила со Кристина Плишкова и загуби во три сета. Бабош, исто така, се натпреварувала и на двојки во женска конкуренција, а исто така била поставена на првото место заедно со Габриела Дабровски . Во финалето, тие изгубија од Јана Чепелова и Шантал Шмамлова .[1]

Тимеја Бабош во акција за јуниорскиот настап на УС Опен во 2009 година

Во мај, Бабош победила на настанот за двојки на француски отворени со Слоан Стивенс .[2] Дуото не изгубил сет на целиот турнир. Во финалето, ја победија Лара Арруабарена и Марија Тереза Торро Флор од Шпанија.

Бабош и Стефенс победиле на Вимблдон првенството , победувајќи Елина Светолина и Ирина Хромачева во финалето.[3]

Два дена по освојувањето на оваа титула, таа учествувала на својот прв ВТА настан во Будимпешта, во првиот круг загубила од третото семиња Тама Бачински .

Во својот последен јуниорски турнир, УС Опен , таа загубила во вториот круг за поединци, но освоила двојки со Стивенс, со што стана првата помала двојна екипа која ги освои Ролан Гарос , Вимблдон и УС Опен во истата година.

2011 година[уреди | уреди извор]

Бабош продолжила да учествува на ИТФ женското коло . Таа ја започнала годината на својот втор WTA турнир во Монтереј преку маска, но загубила во првиот круг од квалификациите за 138-та ранг-список на Александра Возњак . Таа потоа претрпела раноградинарски излегувања на нејзините следните пет ИТФ турнири, а не добивајќи го вториот круг на кој било од нив. Бабош ја скршила редеатата со освојување на шестата титула на ИТФ на турнирот од 25.000 долари во Астана , Казахстан. Таа ја победи Дајана Исаева, Тамара Чуровиќ , осма Екатерина Јашина , трета селектор Вероника Капшај и, конечно, второпласираната Тадеја Мајерич , сите во сетови. И покрај нејзиниот успех, нејзиното рангирање падна од 261 на 301.

Бабош го искористила турнирот како отскочна штица до крајот на годината, бидејќи нејзините резултати драстично се подобриле потоа во споредба со почетокот на сезоната. Таа стигнала до полуфиналето на уште еден турнир од 25.000 долари во Кристинехамн , паднал во втората седмица Alexandra Cadanţu во три сета, пред да ја освои својата седма ITF титула и втората година на турнирот од 25.000 долари во Штутгарт, како седмо семе. Не било лесно како Астана, но таа победила откако била победена на три сета на три натпревари, вклучувајќи го и финалето. Бабош потоа продолжи во својата родна земја на ГП во Будимпешта, каде што го освои својот прв натпревар со нерешен резултат на ВТА турнеја. Таа ја победила Ана Ремонндина пред да падне на евентуален шампион и најдобрата селекторка Роберта Винчи во три блиски серии. По Будимпешта, таа првпат влегла во првите 200, скокајќи од 231 на 177. Потоа продолжила да ја заврши сезоната на глинен суд со полуфинален настап во А Коруња .

Таа продолжила со својата тешка судска сезона, каде што ја погодила нејзината втора лоша годината, достигнувајќи само една четвртина на осум турнири. Таа влегла на 50.000 турнир во Сагенеј, Квебек , на 181. место. Таму ја освоила својата најголема титула до денес како трето семе. Нејзините први три натпревари биле во директни сетови, пред да се совладаат топ-освоените Мирјана Лучиќ и, конечно, се бореле за победата над петтата титула со американката Џулија Босеруп . Бабош потоа стигнала до полуфиналето на турнирот од 50.000 долари во Торонто и турнирот во Братислава од 25.000 долари. Таа ја завршила сезоната со својата деветта ITF титула на турнирот од 25.000 долари во Хелсинки, освојувајќи го турнирот без да испушти сет. Бабош ја завршила годината со 41-19, со 153, освоила четири ИТФ турнири.

Во двојки, Бабош акумулираше сличен успех со различни партнери. Таа освои 25.000 долари на турнирот во Ирапуато , Мексико, со Јохана Конта , турнир од 25.000 долари во Бат, Сомерсет , со Ана Кремер , 25.000 долари во турнир во А Коруња со Викторија Лариер и во турнир од 50.000 долари во Сагенеј, Квебек . Таа, исто така, стигнала до финалето на четири други ИТФ турнири. Бабош ја завршила годината со рекорд од 34-13, рангиран на 161.место и со освоени четири турнири од осум финални настапи.

2019[уреди | уреди извор]

Тимеја Бабош и Кристина Младеновиќ беа шампиони во 2019 Австралија опен . Тие загубиле во финалето од Саманта Стосур и Џанг Шуај [4]

Значајни финалиња[уреди | уреди извор]

Гранд-слем турнири[уреди | уреди извор]

Двојки: 5 (1 титула, 4 второпласирани)[уреди | уреди извор]

Резултат Година Турнир Површина Партнер Противници Оценка
Загуба 2014 Вимблдон Трева France Кристина Младеновиќ Italy Сара Еррани

</br>Italy Роберта Винчи
1-6, 3-6
Загуба 2016 година Вимблдон Трева Kazakhstan Јарослава Шведова United States Серена Вилијамс

</br>United States Венера Вилијамс
3-6, 4-6
Победа 2018 Австралискиот Опен Тешко France Кристина Младеновиќ Russia Екатерина Макарова

</br>Russia Елена Веснина
6-4, 6-3
Загуба 2018 US Open Тешко France Кристина Младеновиќ Australia Ешли Борти

</br>United States CoCo Vandeweghe
6-3, 6-7 (2-7) , 6-7 (6-8)
Загуба 2019 Австралискиот Опен Тешко France Кристина Младеновиќ Australia Саманта Стосур

</br>China Џанг Шуаи
3-6, 4-6

Мешани двојки: 2 (2 финалиња)[уреди | уреди извор]

Резултат Година Турнир Површина Партнер Противници Оценка
Загуба 2015 Вимблдон Трева Austria Александар Пеја India Леандер Пајс

</br>Switzerland Мартина Хингис
1-6, 1-6
Загуба 2018 Австралискиот Опен Тешко India Рохан Бопана Canada Габриела Дабровски

</br>Croatia Мате Павиќ
6-2, 4-6, [9-11]

Финале на ВТА[уреди | уреди извор]

Двојки: 2 (2 наслови)[уреди | уреди извор]

Резултат Година Турнир Површина Партнер Противници Оценка
Победа 2017 Сингапур Хард (i) Czech Republic Andrea Hlaváčková Netherlands Кики Бертенс

</br>Sweden Јохана Ларсон
4-6, 6-4, [10-5]
Победа 2018 Сингапур Хард (i) France Кристина Младеновиќ Czech Republic Barbora Krejčíková

</br>Czech Republic Kateřina Siniaková
6-4, 7-5

Премиер задолжен / Премиер-5 турнири[уреди | уреди извор]

Двојки: 7 (2 титули, 5 второпласирани)[уреди | уреди извор]

Резултат Година Турнир Површина Партнер Противници Оценка
Загуба 2014 Синсинати Тешко France Кристина Младеновиќ United States Ракел Копс-Џонс

</br>United States Авигеја Спирс
1-6, 0-2 рет.
Победа 2015 Дубаи Тешко France Кристина Младеновиќ Spain Garbiñe Muguruza

</br>Spain Карла Суарез Наваро
6-3, 6-2
Победа 2015 Рим Глина France Кристина Младеновиќ Switzerland Мартина Хингис

</br>India Sania Mirza
6-4, 6-3
Загуба 2016 година Мајами Тешко Kazakhstan Јарослава Шведова United States Bethanie Mattek-Sands

</br>Czech Republic Lucie Šafářová
3-6, 4-6
Загуба 2017 Мадрид Глина Czech Republic Andrea Hlaváčková Chinese Taipei Чан Јунг-Јан

</br>Switzerland Мартина Хингис
4-6, 3-6
Загуба 2017 Пекинг Тешко Czech Republic Andrea Hlaváčková Chinese Taipei Чан Јунг-Јан

</br>Switzerland Мартина Хингис
1-6, 4-6
Загуба 2018 Мадрид Глина France Кристина Младеновиќ Russia Екатерина Макарова

</br>Russia Елена Веснина
6-2, 4-6, [8-10]

Финале на кариерата на ВТА[уреди | уреди извор]

Поединечно: 8 (3 титули, 5 второпласирани)[уреди | уреди извор]

Легенда
WTA Tour Championships (0-0)
Премиер задолжен и Премиер 5 (0-0)
Премиер (0-0)
Меѓународен (3-5)
Финале по површина
Тешко (3-3)
Клеј (0-1)
Трева (0-0)
Тепих (0-1)
Резултат W-L Датум Турнир Група Површина Противник Оценка
Победа 1-0 999999999999-99-99-0000 Монтереј Опен , Мексико Меѓународен Тешко Romania Alexandra Cadanţu 6-4, 6-4
Загуба 1-1 Мај 2015 година Мароко отворено , Мароко Меѓународен Глина Ukraine Елина Свитолина 5-7, 6-7 (3-7)
Загуба 1-2 999999999999-99-99-0000 Бразилскиот тениски куп , Бразил Меѓународен Тешко Romania Ирина-Камелия Бегу 6-2, 4-6, 3-6
Победа 2-2 999999999999-99-99-0000 Унгарски дами , Унгарија Меѓународен Хард (i) Czech Republic Lucie Šafářová 6-7 (4-7) , 6-4, 6-3
Загуба 2-3 999999999999-99-99-0000 Tournoi de Quebec , Канада Меѓународен Тепих (i) Belgium Алисон Ван Витванк 7-5, 4-6, 1-6
Загуба 2-4 999999999999-99-99-0000 Ташкент Опен , Узбекистан Меѓународен Тешко Ukraine Катерина Бондаренко 4-6, 4-6
Победа 3-4 999999999999-99-99-0000 Тајван Опен , Тајван Меѓународен Хард (i) Ukraine Катерина Козлова 7-5, 6-1
Загуба 3-5 999999999999-99-99-0000 Монтереј Опен, Мексико Меѓународен Тешко Spain Garbiñe Muguruza 6-3, 4-6, 3-6

Двојки: 32 (19 титули, 13 второпласирани)[уреди | уреди извор]

Легенда
Гренд-слем турнири (1-4)
Првенство на ВТА турнеја (2-0)
Премиер задолжен и премиер 5 (2-5)
Премиер (4-1)
Меѓународен (10-3)
Финале по површина
Тешко (11-9)
Клеј (5-2)
Трева (2-2)
Тепих (1-0)

Двојки (9-8)[уреди | уреди извор]

Легенда
100.000 турнири
75.000 $ турнири
50.000 $ турнири
25.000 турнири
15.000 $ турнири
$ 10,000 турнири
Финале по површина
Тешко (8-5)
Клеј (1-3)
Трева (0-0)
Тепих (0-0)

Гранд слем изведба времеплов[уреди | уреди извор]

Поединечно[уреди | уреди извор]

Турнир 2012 2013 2014 2015 2016 година 2017 2018 W-L
Австралискиот Опен Q2 1R 1R 1R 2R 1R 2R 2-6
French Open 1R Q2 Q3 1R 2R 1R 1R 1-5
Вимблдон 2R 1R 1R 2R 2R 1R 1R 3-7
US Open 1R 1R 1R 1R 3R 2R 1R 3-7
Победа-загуба 1-3 0-3 0-3 1-4 5-4 1-4 1-4 9-25
Tournament 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 SR W–L
Australian Open A 1R 3R 2R 2R 3R W 1–6 12–5
French Open 2R 1R 1R 2R 3R 2R QF 0–7 8–7
Wimbledon 1R 1R F SF F 3R QF 0–7 19–7
US Open 1R 2R 1R 3R 3R QF F 0–7 13–7
Win–Loss 1–3 1–4 7–4 8–4 10–4 8–4 17–3 1–26 52–26

90 45 21 11 15 7

Јуниорск гранд слам финалиња[уреди | уреди извор]

Женски двојки[уреди | уреди извор]

Исход Година Првенство Површина Партнер Противници Оценка
Финалист 2009 година French Open Глина United Kingdom Хедер Вотсон Romania Елена Богдан

</br>Thailand Noppawan Lertcheewakarn
6-3, 3-6, [8-10]
Финалист 2010 година Австралискиот Опен Тешко Canada Канада Gabriela Dabrowski Slovakia Јана Чепелова

</br>Slovakia Chantal Škamlová
6-7 (1-7) , 2-6
Победник 2010 година French Open Глина United States Sloane Stephens Spain Лара Арруабарена

</br>Spain Марија Тереза Торро Флор
6-2, 6-3
Победник 2010 година Вимблдон Трева United States Sloane Stephens Russia Ирина Хромачева

</br>Ukraine Елина Свитолина
6-7 (7-9) , 6-2, 6-2
Победник 2010 година US Open Тешко United States Sloane Stephens Belgium Ан-Софи Местач

</br>Croatia Silvia Njirić
walkover

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hemmings, Mark (2 February 2010). „Teen Gosling tennis star Babos sure of success in 2010“. Welwyn Hatfield Times. Посетено на 19 August 2010.[мртва врска]
  2. „Zut alors! Hertfordshire Gosling girl wins 2010 French Open Grand Slam“. Gosling Sports. Архивирано од изворникот на 25 September 2017. Посетено на 19 August 2010.
  3. Burke, Michael (4 July 2010). „Stephens/Babos fight back to win girls' doubles“. Wimbledon Championships. Архивирано од изворникот на 2011-07-17. Посетено на 19 August 2010.
  4. „Dreams come true for Stosur, Zhang with win over Babos, Mladenovic for Melbourne doubles crown“. WTA Tennis. 25 January 2019. Посетено на 25 January 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Здружението за женски тенис Профил на мрежното место на ВТА (англиски)