Тивок двобој (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Твок двобој (јапонски: Shizukanaru Kettō) – јапонски филм во режија на Акира Куросава. Главните улоги ги играат: Тоширо Мифуне, Такаши Шимура, Мики Сањо и Кењиро Уемура.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Еден млад лекар (го игра Мифуне) случајно се заразува со сифилис преку крвта на пациент за време на операцијата. Тој прави напори за да се излечи во тајност, при што во меѓувреме без објаснение ја напушта саканата свршеница.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]