Тибор Секељ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тибор Секељ
Роден 14 февруари 1912( 1912-02-14)
Спишка Собота, Австрија
Починал 20 септември 1988(1988-09-20) (возр. 76)
Суботица, СФР Југославија

Тибор Секељ (14 февруари 1912, во Суботица20 септември 1988) — светски патник, новинар, експериментист,писател и истражувач со еврејско потекло.

Патувал низ Јужна Америка, Азија и Африка и тој особено сакал да патува во непознати и опасни места, како што се тропските шуми во Африка и Амазон и ги посетувал нејнеразвиените племиња во светот. Тој зборувал унгарски, српскохрватски и германски, шпански, англиски, француски и есперанто. Тој бил член на Академијата на Есперанто. Некои од неговите дела биле напишани оригинално на есперанто.

Тој имал особено метод на учење странски јазик секој ден по 10 зборови. По 40 дена, познавал и 400 зборови, на тој начин тој се служил со вкупно 44 јазици.

Неговиот татко, лекар по професија, доаѓал од Никшиќ, Тибор се запишал во средното училиште во Никшиќ.Тибор бил основоположник на многу организации.Кои биле успешни.

За разлика од другите светски познатиот постолов како што е Жељко Малнар од Загреб, успеал да не добие маларија. Нивното огромно искуство со патување не било во можност да се претвори во голема тиражни книги, така што тој бил целиот свој живот со многу скромни финансиски можности. На крајот на својот живот тој беше Директор на Музејот во Сочи.

Стрипови[уреди | уреди извор]

Тој бил писател на стрипови, меѓу другото, познатиот уметник Александар Хецлу во делата",Кумеуауа син на дождовни шуми" во 19601961 година. за лист Пионери (Белград) и во "Индиската држава" во 1962 година. за лист Сина Весник" (Загреб).

Другите двајца почитувани стрипери, сценарист Норберт Нојгебауер и карикатурист Јули Жули.Тие напишале многу стрипови.

 Надворешни врски[уреди | уреди извор]