Тиамазол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тиамазол
Methimazole.svg
Thiamazole ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
1-methyl-3H-imidazole-2-thione
Клинички податоци
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa682464
Бременосна
категорија
  • D (US)
Начин на издавање
  • AU: S4 (само на рецепта)
  • US: само
Начин на
примена
Oral
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост93%
Врзување за белковинитеNone
Метаболизамцрнодробен
Полувреме на елиминација5-6 hours
ЕкскрецијаRenal
Назнака
CAS-број60-56-0 Yes check.svgОк
ATC кодH03BB02
PubChemCID: 1349907
IUPHAR/BPS6649
DrugBankDB00763 Yes check.svgОк
ChemSpider1131173 Yes check.svgОк
UNII554Z48XN5E Yes check.svgОк
KEGGD00401 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:50673 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL1515 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC4H6N2S
Моларна маса114.17 g/mol
Физички податоци
Точка на топење146 °C (295 °F)
Растворливост во вода275[1] mg/mL (20 °C)
  (verify)

Тиамазол, исто така познат како метимазол, е антитироиден лек.

Индикации[уреди | уреди извор]

Метимазолот се употребува во третманот на хипертироидизам, состојба која се појавува кога штитната жлезда произведува поголеми количества на тироидни хормони.

Несакани ефекти[уреди | уреди извор]

Најсериозен несакан ефект од употребата на метимазолот е агранулоцитоза.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „DrugBank: Methimazole (DB00763)“. drugbank.ca. Посетено на 21 July 2015.

Предлошка:Штитна терапија