Тејшон Принс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тејшон Принс
Tayshaun Prince
Tayshaun Prince.jpg
Лични податоци
Роден на 28 февруари 1980 (1980-02-28) (воз. 36 г.)
Роден во Комптон, Калифорнија, Flag of the United States.svg САД
Висина &100000000000002060000002,06 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб
Број 21
Младинска кариера
1998-2002 Кентаки Вајлдкетс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2002–2013 769
2013- 37
Репрезентација
2007-2008 САД 18
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Тејшон Дурел Принс (англиски: Tayshaun Durell Prince) (роден 28 февруари 1980 во Комптон, Калифорнија) е американски професионален кошаркар кој игра во НБА лигата за тимот Детроит Пистонс. Тој е мошне подвижно крило и изузетен одбрамбен играч, висок 206 цм и тежок 96 кг. Тејшон Принс е познат по неговите исклучително долги раце кој го прават одличен дефанзивен играч. Тој е дел од шампионскиот тим на Детроит од 2004 година, кога заедно со Чонси Билапс, Ричард Хамилтон, Рашид Валас и Бен Валас ја освоија титулата НБА шампиони. Најславен момент на Принс е таканаречената „рампа“, една од најдобрите рампи во историјата на НБА, кога Принс го блокира остарениот Реџи Милер одназад, прицврстувајки ја топката на таблата. Иднината на Принс и останатите од „Големите четири“ е несигурна после поразот во финалето на источната конференција од Бостон Селтикс. Принц беше почестен со селекција за Американската репрезентација за ЛОИ 2008, еден од само 12 играчи.