Тејлор Расел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Taylor Russell
Taylor Russell at WonderCon 2018
Роден(а)July 18, 1994 (age 25)
Vancouver, British Columbia, Canada
НационалностCanadian
ЗанимањеActress
Активен2012–present

Тејлор Расел (родена на 18 јули 1994 година) — канадска глумица. Таа е позната по тоа што глуми во серијата Изгубени во Вселената и во филмовите Соба За Бегство и Бранови.

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Расел е родена во Ванкувер, Британска Колумбија, а израсната е во Торонто, Онтарио. Нејзиниот татко е црн, а нејзината мајка е бела.[1]

Таа глуми како Џуди Робинсон во серијата <i id="mwFA">ИЗгубени во Вселената</i>, преработка на „Нетфликс“ од оригиналните ТВ серии од 1965 година.[2] Втората сезона беше објавена на Нетфликс на 24 декември 2019 година.

Во 2019 година, Тејлор глуми во психолошкиот хорор филм Соба за Бегство. Таа наскоро ќе започне со втората сезона на, Соба за Бегство 2. Таа глуми во филмот бранови кој беше објавен од А24 Филмс на 15 ноември 2019 година. Тејлор беше почестена со наградата Виртуоз на Меѓународниот филмски фестивал Санта Барбара во јануари 2020 година за нејзиниот настап во филмот.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2013 година Ако имав крилја Ули како Тејлор Расел Мекензи
2015 година Суспензија Кери
2018 година Долна темна сала Ешли
2018 година Топол воздух Тес
2019 година Соба за бегство Зои Дејвис
2019 година Бранови Емили Вилијамс
2020 година Соба за бегство 2 Зои Дејвис Пост производство
ТБА Зборови на Bathидовите за бања ТБА Пост производство
ТБА Совет на д-р Птица за тажни поети Софи Пост производство

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://thegrio.com/2018/04/16/exclusive-taylor-russell-on-bringing-blackgirlmagic-to-lost-in-space/
  2. Carnegie, David; Taylor, Gary, уред. (2012-09-06). „The Quest for Cardenio“. Oxford University Press. doi:10.1093/acprof:oso/9780199641819.001.0001. ISBN 9780199641819. Наводот journal бара |journal= (help)