Прејди на содржината

Тешањска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Тешнајска тврдина)
Тешањска тврдина
Dvorac Tešanj)
Тешањска тврдина
Карта
Општи податоци
ГрадТешањ
ЗемјаБосна и Херцеговина


Тешањската тврдина се наоѓа во градот Тешањ, Босна и Херцеговина. Основањето на оваа фортификација започнало уште пред Римјаните да го освојат регионот. Точните датуми се непознати за изградбата на тврдината. Таа подоцна била проширена од страна на Римјаните, Словените и Османлиите.главно служела за заштита на градот. Замокот е еден од најзначајните и најголемите во БиХ, со површина од околу 6,296 м2.