Тетралогија на Фало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тетралогија на Фало
СинонимиФалотов синдром
СпецијалностКардиохирургија, педијатрија

Тетралогија на Фало е вроденa мана на срцето. Симптомите при раѓањето може да варираат од никакви до сериозни. Подоцна се јавуваат типични епизоди на синкасто обојување на кожата, познато како цијаноза.

Обично, причинителот не е познат.[1] Ризични фактори вклучуваат мајки кои употребуваат алкохол, имаат дијабетес, имаат над 40 години, или добиле рубеола за време на бременоста.[1] Исто така може да биде поврзана со Даунов синдром.[2] Класично постојат четири мани:

  • пулмонарна стеноза
  • вентрикуларен септалнa мана
  • десно вентрикуларна хипертрофија
  • декстропозиција на аортата

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „What Causes Tetralogy of Fallot?“. NHLBI. 1 July 2011. Архивирано од изворникот 5 October 2016. Посетено на 2 October 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори