Терор (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Планина Терор
ErebusTerror.jpg
Планина Терор
Највисока точка
Надм. вис. 3262 м [1]
Истакнатост 1728 м [2]
Заведена како Ultra
Координати 77°31′ ЈГШ 168°32′ ИГД /  [2]
Географија
Геологија
Старост на карпата 820,000-1.75 милиони годинии
Вид планина штитест вулкан
Искачување
Прво освојување 1959

Планината Терор — голем штитест вулкан кој се наоѓа на источниот дел на Росов Остров, Антарктик. Вулканот има бројни конуси и куполи на крилата и е главно покриен со снег и мраз. Тој е втор по големина од четирите вулкани кои се наоѓаат на Росовито Остров, и е малку засенет од својот сосед, Еребус, кој се наоѓа на 30 километри на запад. Терор бил именуван во 1841 година од страна на сер Џејмс Кларк Рос според неговиот втор брод, ХМС Терор. Капетан на Терор Френсис Крозиер, кој бил близок пријател на Рос.

Карпите на врвот не биле проучувани, но пониските области биле проучувани, а карпите од тие области се движат од 0,82 до 1,75 милиони години. Терор не покажува знаци на вулканска активност.

Првото искачување на планината било направено во 1959 година.

Наводи[уреди | уреди извор]