Терор (вулкан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планина Терор
ErebusTerror.jpg
Планина Терор
Највисока точка
Надм. вис.3262 м [1]
Истакнатост1728 м [2]
Заведена какоUltra
Координати77°31′S 168°32′E / 77.517° ЈГШ; 168.533° ИГД / -77.517; 168.533Координати: 77°31′S 168°32′E / 77.517° ЈГШ; 168.533° ИГД / -77.517; 168.533[2]
Географија
Планина Терор на интерактивна карта

Карта

Геологија
Старост на карпата820,000-1.75 милиони годинии
Видштитест вулкан
Искачување
Прво освојување1959

Планината Терор — голем штитест вулкан кој се наоѓа на источниот дел на Росов Остров, Антарктик. Вулканот има бројни конуси и куполи на крилата и е главно покриен со снег и мраз. Тој е втор по големина од четирите вулкани кои се наоѓаат на Росовито Остров, и е малку засенет од својот сосед, Еребус, кој се наоѓа на 30 километри на запад. Терор бил именуван во 1841 година од страна на сер Џејмс Кларк Рос според неговиот втор брод, ХМС Терор. Капетан на Терор Френсис Крозиер, кој бил близок пријател на Рос.

Карпите на врвот не биле проучувани, но пониските области биле проучувани, а карпите од тие области се движат од 0,82 до 1,75 милиони години. Терор не покажува знаци на вулканска активност.

Првото искачување на планината било направено во 1959 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mount Terror“. Информативен систем за географски називи, Геолошки топографски институт на САД. Посетено на 2016-12-19. (англиски)
  2. 2,0 2,1 "Antarctica Ultra-Prominences" Peaklist.org. Retrieved 2012-09-05.