Терористички напади во Могадишу (2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Терористички напад во Могадишу
МестоМогадишу, Сомалија
Датум1 мај 2010
1 pm (UTC+3)
Вид на нападBombings
Мртви39[1]
Повредени70
Сторителинепознато

Терористичкот напад во Могадишу се случил на 1 мај 2010 година во близина на пазарот Бакара во Могадишу, главниот град на Сомалија. Во нападот загинале најмалку 39 луѓе[1] и околу 70 биле повредени.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Scores dead after blasts rip through Somalian mosque“. The Globe and Mail. Toronto, Ontario: CTVglobemedia Publishing Inc. 1 May 2010. Архивирано од изворникот на 3 May 2010. Посетено на 1 May 2010.
  2. „Somali blasts kill at least 30 at 'militants mosque'. BBC News. 1 May 2010. Посетено на 1 May 2010.