Тернаби

Од Википедија — слободната енциклопедија

Тернаби е Познат е по своите успешни скијачи, особено во „техничките“ дисциплини: Слалом и велеслалом: Ингемар Стенмарк, Ања Персон, Бенгт Филберг, Стиг Странд и Јенс Бигмарк. Во зима, Тернаби се претвора во еден од скијачките центри во северна Шведска. До лето, лапонските езера и планини даваат можности за активности како што се риболов, кајакарство, пешачење и планински велосипедизам.

На 18 километри северно во парохијата Тернаби се наоѓа селото Хемаван, скијачки центар, со аеродром и почетна точка на патеката Кунгследен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Синиот автопат, меѓународна туристичка рута (Норвешка - Шведска - Финска - Русија)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]