Терминатор 2 - Судниот ден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Терминатор 2 - Судниот Ден“
Terminator2poster.jpg
Плакат
Режисер Џејмс Камерон
Продуцент Џејмс Камерон
Сценарист
Настапуваат
Музика Бред Фидел
Кинематографија Адам Гринберг
Монтажа
Студио
Дистрибутер TriStar Pictures
Премиера јули 1 1991 (1991-07-01) (Лос Анџелес)
јули 3 1991 (1991-07-03) (САД)
август 25 2017 (2017-08-25) (3D)(САД)
Времетраење 137 минути[1]
Држава САД
Јазик Англиски
Буџет $94–102 милиони[2][3]
Бруто заработка $523.7 милиони[3]

Терминатор 2 - Судниот ден е американски филм, во режија на Џејмс Камерон. Главните улоги ги толкуваат: Арнолд Шварценегер, Линда Хамилтон и Роберт Патрик.

Содржина[уреди | уреди извор]

Сара Конор дознава дека нејзиниот син, Џон е последната надеж за да се спаси и одржи човештвото. Таа се претвора во вистински воин за да го советува и брани својот син од терминаторите кои се испратени од иднината за да го убијат Џон Конор. Поради нејзините апокалиптични визии, Сара ја сместуваат во лудница, а Џон го удомуваат. Од иднината пристигнува најновиот модел на терминатор Т-1000 со задача да го елиминира Џон. Меѓутоа, истовремено пристигнува и еден добар терминатор од постариот модел Т-800, чија мисија е да го заштити Џон Т. Т-1000 постојано и неуморно го бара Џон, но Т-800 му се противставува и го уништува Т-1000. Т-800, Сара и Џон дознаваат за Skynet и за Дајсон, решени да го спречаат Судниот Ден. Тие ја уништуваат опремата на Дајсон, а потоа Сара го уништува T-800 по негово барање, бидејќи не може самиот да се самоубие. Филмот завршува со мислите на Сара за иднината.[4]

Актери[уреди | уреди извор]

За филмот[уреди | уреди извор]

Џејмс Камерон се одлучи да направи продолжение на првиот филм. Арнолд Шварценегер рече дека се чувствувал дека треба да се продолжи приказната на Терминатор, затоа тој и Хамилтон се согласија да ги репризираат улогите од првиот филм и тоа и го сторија. За улогата на Џон Конор беше избран Едвард Фурлонг од стотина кандидати којшто сакаа да го глумаат Џон Конор. Роберт Патрик беше избран за улогата на Т-1000 и тој имаше претходно актерско искуство, за разлика од Едвард, кој немаше. За улогата на Мајлс Дајсон бил избран Џо Мортон. Камерон заедно со неговите ко-продуценти изнајми канцеларија во Холивуд, отпочнувајќи ја продукцијата на филмот, тоа го направи пред да ја состави екипата на филмот. Адам Гринберг беше избран за директор на кинематографија, а и Јозеф Немек III беше задолжен за продукцијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Terminator 2 Judgment Day“. British Board of Film Classification. архивирано од оригиналот на 5 март 2016. https://web.archive.org/web/20160305145615/http://www.bbfc.co.uk/releases/terminator-2-judgment-day-2. посет. 4 декември 2013 г. 
  2. Ansen, David (7 јули 1991). „Conan The Humanitarian“. Newsweek. архивирано од оригиналот на 26 јули 2014. https://web.archive.org/web/20140726112104/http://www.newsweek.com/conan-humanitarian-205026. посет. 13 јануари 2012 г. 
  3. 3,0 3,1 „Terminator 2: Judgment Day (1991)“. Box Office Mojo. архивирано од оригиналот на 10 октомври 2011. https://web.archive.org/web/20111010195025/http://boxofficemojo.com/movies/?id=terminator2.htm. посет. 30 септември 2011 г. 
  4. Антена, број 843, 22.8.2014, стр. 21.