Терке

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Терке (Алмерија))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Терке
Знаме на Терке
Знаме
Координати: 36°59′N 2°35′W / 36.983°СГШ 2.583°ЗГД / 36.983; -2.583
Земја Шпанија
ПокраинаАндалузија
ПровинцијаАлмерија
Површина
 • Вкупна16 км2
Надм. вис.300 м
Население (2005)
 • Вкупно464
 • Густина29,0/км2 (800/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Терке е општина која се наоѓа во провинција Алмерија, во автономната покраина Андалузија .

Демографија[уреди | уреди извор]

Демографски развој на Терке помеѓу 1999 и 2005

1999

2000 2001 2002 2003 2004 2005

421

430 456 463 470 457 464

Source: INE (Spain)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • (шпански) Terque - Sistema de Información Multiterritorial de Andalucía
  • (шпански) Terque - Diputación Provincial de Almería
  • Terque message board