Терешки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Терешки
украински: Терешки
Село
Во центарот на селото
Во центарот на селото
Етимологија: од украинското име „Терешко“
Терешки is located in Украина
Терешки
Терешки
Местоположба
Координати: 49°33′07″N 34°37′06″E / 49.55194° СГШ; 34.61833° ИГД / 49.55194; 34.61833
Земја Украина
ОбластПолтавска Област
РеонПолтавски Реон
ОпштинаТерешки
Првото спомнување2 четвртина на 17 век
Управа
 • ГрадоначалникНаталија Туркенич (непартиска)
Површина
 • Вкупна2,078 км2 (802 ми2)
Надм. вис.&1000000000000008800000088 м
Население (2001)
 • Вкупно2,450 жители
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Поштенски број38762
Повик. бр.+380 532
Мреж. местоrada-tereshki.org/

Терешки (украински: Терешки) — село и општина во Украина, Полтавска Област, Полтавски Реон. Селото се наоѓа на 4 км југоисточно од Полтава во близина на реката Ворскла. Сместено е на железничка пруга Полтава—Кременчук.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]