Теренец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хјундаи тусон од 2017 г.

Теренец,[1][2] исто така наречен џип[3][4] — вид лесен автомобил што има подобрена теренска способност во споредба со главните лесни автомобили направени за употреба на патишта со тврда површина. Стручњаците предвидуваат дека брзиот развој на оваа класа автомобили ќе продолжи и нивното производство се очекува да се удвои во следното десетлетие. Пред џиповите какви што ги знаеме денес, постоеле воени модели и малосериски модели уште во доцните 1930-ти. Исто така, во 1949 г. почнале да се воведуваат каравани со погон на четири тркала и автомобили со странични седишта, отворајќи го патот за теренците што ги гледаме денес.[5]

Современиот теренец често се проследува до моделот Jeep Cherokee (XJ) од 1984 г.[6] Ова возило се смета за првиот теренец во стилот што е вообичаен во денешно време. Некои теренци денес се направени со едноделна конструкција, но во минатото, многумина ја користеле конструкцијата каросерија на рамка, што е поинаков начин на градење на структурата на возилото. Во доцните 1990-ти и раните 2000-ти, теренците станале навистина популарни, а многу луѓе почнале да ги избираат наместо големи седани и каравани.[7]

Теренците се и критикувани од неколку причини. Прво, тие не се добри за животната средина. Трошат повеќе гас и им требаат повеќе материјали за да се направат, што придонесува за климатските промени и ја повредува животната средина. Од 2010 до 2018 г., теренците биле втората најголема причина за поголемото загадување ширум светот.[8][9] Теренците исто така можат да бидат опасни. Поголема е веројатноста да се превртат бидејќи се повисоки. Затоа што се потешки, им треба подолго време да застанат и потешко се гледаат наоколу. Ова може да предизвика поголема штета при несреќи. Кога теренците ги погодуваат пешаците, тоа е полошо поради нивниот повисок преден дел, што ја прави двојно поголема веројатноста да биде смртоносно.[10] Освен тоа, поседувањето теренец може да направи возачите да се чувствуваат премногу безбедно, па можеби нема да возат толку внимателно. Така, иако теренците се популарни, тие доаѓаат со одредени проблеми за околината и безбедноста.[11]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „теренец“Дигитален речник на македонскиот јазик
 2. „теренец“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
 3. „џип“Дигитален речник на македонскиот јазик
 4. „џип“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
 5. „SUV Meaning: What is an SUV?“. Car and Driver. 13 April 2020. Посетено на 30 August 2022.
 6. „1984 Jeep Cherokee“. The Washington Post. 2 February 2003. Посетено на 30 August 2022.
 7. Jordan, Michael (September 1983). „1984 Jeep Cherokee Reimagines the 4x4 for a New Age“. Car and Driver. Посетено на 30 August 2022.
 8. Kommenda, Niko. „SUVs second biggest cause of emissions rise, figures reveal“. The Guardian. Посетено на 2022-06-21.
 9. Cozzi, Laura; Petropoulos, Apostolos. „Growing preference for SUVs challenges emissions reductions in passenger car market“. International Energy Agency. Архивирано од изворникот на 2020-02-04. Посетено на 18 February 2020. On average, SUVs consume about a quarter more energy than medium-size cars. As a result, the global fuel economy worsened caused in part by the rising SUV demand since the beginning of the decade, even though efficiency improvements in smaller cars saved over 2 million barrels a day, and electric cars displaced less than 100,000 barrels a day. In fact, SUVs were responsible for all of the 3.3 million barrels a day growth in oil demand from passenger cars between 2010 and 2018, while oil use from other types of cars (excluding SUVs) declined slightly.
 10. Lawrence, Eric D.; Bomey, Nathan; Tanner, Kristi (July 1, 2018). „Death on foot: America's love of SUVs is killing pedestrians“. Detroit Free Press (англиски). Архивирано од изворникот 14 December 2019. Посетено на 24 December 2019.
 11. Gladwell, Malcolm (2004-01-05). „Big and Bad“. The New Yorker (англиски). Архивирано од изворникот February 19, 2016. Посетено на 2021-10-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]